Wtorek, 26 maja 2020

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Sesja powiatowa. Wybrano szefów komisji. Ukłon koalicji w stronę opozycji [Aktualizacja]

27.11.2018 15:56 | 1 komentarz | ma.w

To druga, zwołana w trybie nadzwyczajnym, sesja nowego samorządu powiatowego. Wymusiła ją m.in. konieczność uchwalenia zmian w budżecie powiatu przed końcem roku. W porządku obrad znalazły się punkty o wyborze przewodniczących komisji branżowych rady powiatu. Doszło do zmiany w składzie. Dominika Koniecznego (wiceprezydenta Raciborza) zastąpił Paweł Płonka.

Sesja powiatowa. Wybrano szefów komisji. Ukłon koalicji w stronę opozycji [Aktualizacja]
W środku nowy radny powiatowy Paweł Płonka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

P. Płonka (34 lata, PiS) złożył ślubowanie, odbierając wcześniej stosowne zaświadczenie od Andrzeja Chwalczyka, który przewodniczył Powiatowej Komisji Wyborczej.

Zarząd powiatu obraduje już w nowym składzie: Lewandowska, Swoboda i Kurpis; po ich bokach zasiadają Józef Stukator i Andrzej Chroboczek

Podczas ustalania stawek za usuwanie pojazdów z dróg powiatowych radny Sebastian Mikołajczyk (PiS) dociekał dlaczego "powiat funduje 50% rabat kierowcom pijanym lub bez uprawnień za holowanie ich samochodów". Dziwił się, że powiat stosując obniżkę rezygnuje z wyższych dochodów własnych. Członek zarządu Andrzej Chroboczek wyjaśnił, że chodzi o dostosowanie stawek do kwot przetargu, w wyniku którego wyłoniono firmę usuwającą pojazdy. - Musimy wprowadzić te stawki z nowym rokiem - zaznaczył Chroboczek. Dodał, że starostwo nie może "zarabiać" na tych czynnościach.

Radny Mikołajczyk podał kwoty wynikające z ustawowych regulacji dotyczących usuwania pojazdów z drogi. Dotąd stawka ta wynosiła 476 zł, po ostatnich zmianach maksymalne wynoszą 494 zł, a powiat raciborski proponuje 250 zł. Przeciw takie "promocji" przeciwny był Dawid Wacławczyk, a Tomasz Kusy zawnioskował o przesunięcie tego tematu na kolejne posiedzenie, aby radni mogli pochylić się nad nim w pracach w komisjach. Rada zaakceptowała jego propozycję.

Sekretarz Beata Bańczyk poinformowała radnych o konieczności uwzględnienia "drobnych uwag" w statutcie powiatu, wskazanych przez nadzór prawny wojewody śląskiego. Pytana przez przewodniczącego Adama Wajdę potwierdziła, że wszystkie zmiany stututu dokonywane są wskutek sugestii wydziału prawnego wojewody.

Tomasz Kusy (w środku)

Tomasz Kusy szefem komisji rewizyjnej

Po kwadransie przerwy przystąpiono do wyboru komisji rewizyjnej. Wpierw zgłosił kandydatów starosta Grzegorz Swoboda, byli to: Eugeniusz Kura, Ewa Widera (oboje Razem dla Ziemi Raciborskiej), Piotr Olender (PO); Katarzyna Dutkiewicz wskazała na Sebastiana Mikołajczyka i Tomasza Kusego (obaj PiS). Skład został zaakceptowany 23 głosami. K. Dutkiewicz zgłosiła T. Kusego na szefa komisji, wskazując jego doświadczenie z dwóch kadencji rady miasta. Wybrano go jednogłośnie, nie było innych kandydatur. Na zstępcę G. Swoboda zgłosił Eugeniusza Kurę.

Tomasz Cofała i Szymon Bolik

Tomasz Cofała kieruje komisją skarg, wniosków i petycji

Do komisji skarg i wniosków zgłoszeni zostali Szymon Bolik i Łukasz Mura z PiS (przez K. Dutkiewicz); Tomasz Cofała, Eugeniusz Kura i Adrian Plura (przez starostę). Ponieważ w skład komisji powinni wejść przedstawiciele wszystkich klubów radnych (Razem, PiS i PO), a wśród zaproponowanych zabrakło pełnej reprezentacji, to wprowadzono zmianę: E. Kurę zastąpił Artur Wierzbicki. Skład zaakceptowano 23 głosami. G. Swoboda zaproponował Tomasza Cofałę - była to jedyna kandydatura (22 głosy za). Szymon Bolik został jego zastępcą.

Będzie mniej komisji

Dawid Wacławczyk wystąpił przed radą i stwierdził: odczuwam satysfakcję, zgłaszaliśmy już w poprzedniej kadencji ograniczenie liczby komisji merytorycznych, z 5 na 3. W imieniu całego klubu PiS mówię, że ruch odczytujemy dobrze i go popieramy. Dobre jest to, bo komisji było za dużo, za mało znaczyły. Miałem wrażenie, że radni jednej komisji nie wiedzą co się dzieje w innej. Szwankował przepływ informacji. Moja komisja nie miała siły przebicia. Komisje będą pracowały intensywniej, a efekt ich prac będzie miał wpływ na zarząd. Komisji będzie tyle co przy radzie miasta. Wyrazy uszanowania w stronę Adriana Plury, za ten ruch. Grzegorz Swoboda powiedział, że wprowadzane są nowe standardy i funkcjonowanie komisji będzie tańsze.

Nowi szefowie komisji rady powiatu

Tekę szefa Komisji zdrowia, polityki społecznej i bezpieczeństwa objęła Katarzyna Dutkiewicz (zgłosił ją Tomasz Kusy). Była jedyną kandydatką (23 "za"). Jej zastępcą będzie Ewa Widera.

Komisją edukacji, kultury, sportu i promocji będzie kierować Adrian Plura (zgłoszony przez starostę). Zastępował będzie go Dawid Wacławczyk.

Komisję budżetu, gospodarki i rolnictwa objął w roli przewodniczącego Artur Wierzbicki (proponowany przez G. Swobodę). Tu zastępcą wybrano Franciszka Mariola.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk