Wtorek, 16 lipca 2019

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Ulica z wiszącymi parasolami poprawi atrakcyjność Starego Miasta?

24.11.2018 19:00 | 9 komentarzy | mak

Wodzisławski rynek i jego okolice trzeba ożywić. Tylko jak? Prezydent Mieczysław Kieca dyskutował o tym z przedsiębiorcami i właścicielami kamienic.

Ulica z wiszącymi parasolami poprawi atrakcyjność Starego Miasta?
W ścisłym centrum miasta ma pojawić się nowe oświetlenie ledowe. Na ulicy Księżnej Konstancji (na zdj.) stoją już dwie nowe, stylizowane lampy. Podobnych będzie dużo więcej. Zastąpią stare i nieestetyczne oświetlenie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeszcze przed wyborami prezydent Mieczysław Kieca obiecał działania, które mają ożywić wodzisławski rynek i jego okolice. 5 listopada spotkał się z właścicielami kamienic i osobami prowadzącymi działalność na Starym Mieście. Towarzyszyła mu wiceprezydent Izabela Kalinowska. Przedstawili urzędowe propozycje. Pozostali uczestnicy dyskusji również podrzucili kilka pomysłów.

Będzie jaśniej

W pierwszej kolejności Kieca zaproponował kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego w centrum (ulice: Apteczna, Głowackiego, Słowackiego, Kościelna, Krótka, Księżnej Konstancji, Minorytów, Park Zamkowy, Powstańców Śląskich, Sądowa, Średnia, Św. Jana, Targowa, Kubsza, Opolskiego, Styczyńskiego, Zamkowa, Zgody). W miejsce starych, zużytych lamp, które dają żółte światło, zostaną zamontowane nowe lampy ledowe. Takie oświetlenie poprawi widoczność i zmniejszy zużycie energii. Nowe oprawy lamp mają być dużo bardziej estetyczne, wpisane w charakter Starego Miasta.

– Projekt wykonawczy na zmianę oświetlenia na Starym Mieście jest już przygotowany - mówi rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Anna Szweda-Piguła. Kosztorysowa wartość inwestycji to 700 tys. zł. - Zadanie zostało złożone do projektu budżetu na przyszły rok - dodaje pani rzecznik. Jeśli nowa rada miasta da „zielone światło”, to już na początku przyszłego roku urzędnicy będą mogli ogłosić przetarg na wybór wykonawcy inwestycji.

Szpilkostrada

Również w przyszłym roku na ul. Powstańców Śląskich ma powstać tzw. szpilkostrada, czyli nowy trakt dla pieszych, który zastąpi nierówną i niewygodną kostkę brukową. Pojawi się ciąg szerokich płyt granitowych. Nie będzie to jednak kompleksowa przebudowa ul. Powstańców, a tylko części dotyczącej nowego traktu. Za prace przy wymianie nawierzchni mają odpowiadać Służby Komunalne Miasta, żeby było taniej. - Za wcześnie, by mówić o konkretnych środkach na ten cel - tłumaczy Anna Szweda-Piguła. Dodaje, że najpierw pracownicy SKM będą musieli dokonać pomiarów. Wtedy będzie wiadomo, ile płyt granitowych kupić.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.