Piątek, 30 października 2020

imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda

RSS

Budżetowa wrzutka last minute. Bo brakuje na wypłaty dla nauczycieli

22.11.2018 11:03 | 0 komentarzy | ma.w

1 mln 620 tys. zł trzeba dołożyć z kasy miejskiej do wypłat nauczycieli zatrudnionych w Raciborzu. To pierwsza decyzja finansowa podpisana przez nowego prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, ale jednoczesny "spadek" po poprzedniku. Znacząca kwota do wydania przez Miasto zdziwiła nową szefową komisji oświaty Zuzannę Tomaszewską.

Budżetowa wrzutka last minute. Bo brakuje na wypłaty dla nauczycieli
Zuzanna Tomaszewska dziwiła się, że na wypłaty dla raciborskiej oświaty trzeba dołożyć w listopadzie 1,6 mln zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na prośbę o wyjaśnienia sformułowaną na sesji przez Z. Tomaszewską odpowiedziała skarbnik Beata Koszowska - Gralak. - Był czerwiec i była pewna ilość klas, zawierających pewną ilość uczniów. Mając na uwadze zmiany organizacyjne mowa jest o aktualnej liczbie oddziałów i liczebności uczniów - tłumaczyła radnej.

Gdy radny Stanisław Borowik spytał kto wnioskował o te zmiany, bo pod dokumentem dla radnych brak było podpisu, skarbniczka odparła, że to "nowy pan prezydent wnioskuje". - Jest konieczność uzupełnienia tych środków, więc pan prezydent wniósł do porządku obrad projekt uchwały już dziś - dodała.

Zuzanna Tomaszewska nadał żądała wyjaśnień.

Chciałam się dopytać. Bo wiedzieliśmy, że będzie zmiana w systemie oświaty, że nastąpi powstawanie nowych klas. To co było w budżecie było przeliczone na tą zmianę. Dlaczego dopiero teraz pod koniec listopada jest ta informacja, a nie we wrześniu? To dość znaczna kwota - argumentowała radna Tomaszewska.

Pani skarbnik wyjaśniała, że we wrześniu, na ostatniej sesji poprzedniej kadencji były znane dane na temat sierpnia, a de facto z czerwca. - Ta nowa struktura w oświacie dopiero się tworzyła. W październiku nie było sesji. Oszacowaliśmy skutki tych zmian od 1 września i teraz podajemy - mówiła na sesji B. Koszowska - Gralak.

Dodała ponadto, że w ubiegłym roku rada też dodawała środki na oświatę w październiku i listopadzie. - To wynik reformy oświaty, zwiększyła się liczba godzin niektórych przedmiotów - podsumowała skarbniczka z raciborskiego urzędu.

W uzasadnieniu do projektu uchwały o zmianach budżetowych napisano, że to wydatki na wynagrodzenia w raciborskich placówkach; konieczność zwiększenia wynika z analizy sprawozdań z wykonania budżetów szkół i przedszkoli sporządzonych na koniec października.

Ludzie:

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty