Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

PiS rządzi na Śląsku. Jakub Chełstowski nowym marszałkiem. Michał Woś w zarządzie

21.11.2018 09:27 | 69 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:25

TEKST AKTUALIZOWANY

Startujący z list Koalicji Obywatelskiej Wojciech Kałuża przeszedł na stronę PiS. Tym samym Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL oraz SLD straciły większość w sejmiku.

PiS rządzi na Śląsku. Jakub Chełstowski nowym marszałkiem. Michał Woś w zarządzie
Marszałek Jakub Chełstowski i członek zarządu województwa raciborzanin Michał Woś (fot. jakubchelstowski.pl, Michał Woś/Facebook).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RELACJA z I SESJI SEJMIKU ŚLĄSKIEGO VI KADENCJI

Kawulok przewodniczącym sejmiku

Radni Sejmiku Śląskiego wybrali w tajnym głosowaniu nowego przewodniczącego tego gremium. Został nim Jan Kawulok (PiS), na którego oddano 23 głosy. Na jego kontrkandydata Grzegorza Wolnika (Koalicja Obywatelska) zagłosowało 22 radnych.

Nowy przewodniczący sejmiku złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad wyboru marszałka i zarządu oraz ustalenia wynagrodzenia nowych władz.

Chełstowski marszałkiem

Radni w głosowaniu tajnym wybrali na marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. W tym głosowaniu nie było kontrkandydata. Za kandydaturą J. Chełstowskiego oddano 23 głosy, przeciw zagłosowało 21 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

- Melduję wykonanie zadania - powiedział J. Chełstowski tuż po wyborze. - Jest to wielki zaszczyt, wielkie zobowiązanie i wielkie zadanie dla biało-czerwonej drużyny - dodał. J. Chełstowski został wybrany do sejmiku z okręgu nr 2 (Katowice, Mysłowice, Tychy, powiaty bieruńsko-lędziński i pszczyński). Zdobył 33 315 głosów.

Kałuża i Starzycki na wice

Marszałek Jakub Chełstowski rekomendował na wicemarszałków województwa Wojciecha Kałużę z Żor (kandydował z list Koalicji Obywatelskiej, dziś przeszedł na stronę PiS) oraz posła Dariusza Starzyckiego z Jaworzna. Większość radnych sejmiku poparła te kandydatury.

Michał Woś w zarządzie

Zarzad województwa śląskiego uzupełnili Izabela Domagała z Bytomia oraz Michał Woś z Raciborza. Przed głosowaniem Grzegorz Wolnik (Koalicja Obywatelska) poprosił, aby kandydaci powiedzieli o sobie coś więcej. Izabela Domagała opowiedziała o swoim doświadczeniu w pozyskiwaniu środków unijnych. Głos zabrał również M. Woś. - Urodziłem się w Raciborzu na Ziemi Śląskiej. Jestem Polakiem-Ślązakiem - powiedział Michał Woś. W krótkim przemówieniu nakreślił swoje doświadczenie samorządowe (radny miasta Racibórz) oraz pracy w ministerstwie sprawiedliwości. Do swoich dokonań M. Woś zaliczył m.in. utworzenie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, losowy system przydziału spraw dla sędziów, wzrost ściągalności alimentów. Michał Woś kandydował do sejmiku z okręgu nr 3 (powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski i mikołowski oraz Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory). Zdobył 39 618 głosów.


Transmisję na żywo zobaczysz tutaj:

Przypomnijmy, z listy PiS do Sejmiku Śląskiego dostało się 22 radnych, natomiast Koalicja Obywatelska, SLD i PSL wprowadziły w sumie 23 radnych. We wtorek 20 listopada KO, SLD i PiS zawarły umowę koalicyjną. Marszałkiem województwa miał pozostać Wojciech Saługa.

21 listopada o godz. 9.00 rozpoczęła się pierwsza sesja sejmiku w nowej kadencji. Wówczas okazało się, że zawarta dzień wcześniej umowa koalicyjna nie zapewni większości KO, SLD i PSL, gdyż wyłamał się z niej radny Wojciech Kałuża z Żor. W zamian za przejście na stronę PiS, W. Kałuża ma zostać wicemarszałkiem.

PiS przeciągając na swoją stronę radnego Kałużę zdołało zdobyć większość w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wojciech Kałuża kandydował do sejmiku w okręgu rybnickim. Rekomendowała go Nowoczesna, otrzymał pierwsze miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej, zdobył 25 109 głosów.

Ludzie:

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości