Piątek, 3 kwietnia 2020

imieniny: Ryszarda, Antoniego, Pankracego

RSS

PILNE

Pierwsza sesja w powiecie. Szefem rady Adam Wajda, starostą Grzegorz Swoboda, zastępcą Marek Kurpis

20.11.2018 16:23 | 5 komentarzy | ma.w

Trwa inauguracyjne posiedzenie samorządu powiatowego w Raciborzu, sesja rozpoczęła się po godz. 16.00. W starostwie pojawili się oprócz radnych także Michał Woś (radny elekt Sejmiku Śląskiego) i starosta raciborski Ryszard Winiarski.

Pierwsza sesja w powiecie. Szefem rady Adam Wajda, starostą Grzegorz Swoboda, zastępcą Marek Kurpis
Nowy starosta Grzegorz Swoboda i jego zastępca Marek Kurpis
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na obrady nowej rady powiatu przyszła też Magdalena Kusy (przyszła radna miejska, żona Tomasza Kusego). Sesja jest po raz pierwszy transmitowana w internecie (transmisja tutaj).

Na sesję przyszli:

PiS: Katarzyna Dutkiewicz, Dawid Wacławczyk, Tomasz Kusy, Dominik Konieczny, Szymon Bolik, Franciszek Marcol, Sebastian Mikołajczyk, Łukasz Mura, Roman Wałach;

PO: Ewa Lewandowska, Władysław Gumieniak, Artur Wierzbicki, Piotr Olender

Razem dla Ziemi Raciborskiej: Ewa Widera, Brygida Abrahamczyk, Grzegorz Swoboda, Adam Wajda, Marek Kurpis, Andrzej Chroboczek, Tomasz Cofała, Ryszard Wolny, Adrian Plura, Eugeniusz Kura, Józef Stukator,

Tutaj można posłuchać jak ślubowali radni powiatowi

Pobierz Ślubowanie radnych powiatowych.MP3 (format MP3, rozmiar ~12.42 M)

Artur Wierzbicki, Sebastian Mikołajczyk i Ewa Widera weszli w skład komisji skrutacyjnej, która ma czuwać nad przebiegiem wyborów przewodniczącego rady. Radni kilka razy "podchodzili" do głosowania z użyciem nowych urządzeń, tzw. pilotów.

Nowe piloty do głosowania w radzie powiatu raciborskiego
Problem z głosowaniem nad składem komisji skrutacyjnej, większość radnych nie oddała prawidłowo głosu

Do funkcji przewodniczącego rady zaproponowano Adama Wajdę (zgłosił go Grzegorz Swoboda) i Dawida Wacławczyka (zapropnowany przez Katarzynę Dutkiewicz). Głosowano w sposób tajny, poprzez podejście do urny i wrzucenie kartki z dokonanym wyborem (fragment na video)

Stosunkiem głosów 13:10 głosowanie wygrał Adam Wajda. - Niech sesje będą przestrzenią gdzie będzie można przedstawić swoje poglądy, także krytyczne - zadeklarował po wyborze. Zaapelował o współpracę do wszystkich radnych. Wajda wprowadził zmiany w porządku obrad, w którym wcześniej był tylko wybór szefa rady. Rada powiatu przystąpiła do wyboru zarządu powiatu i ustalenia wynagrodzeń starosty i jego zastępcy.

15 radnych było za zmianą porządku, 8 przeciw.

Piotr Olender zaproponował I wiceprzewodniczącego rady - Władysława Gumieniaka - radnego seniora

Dawid Wacławczyk zaproponował Katarzynę Dutkiewicz - argumentował, że dostała najwyższe poparcie wyborców spośród wszystkich radnych.

Wygrał W. Gumieniak stosunkiem głosów 14:9

Na 2 wiceprzewodniczący rady zaproponowano Ryszarda Wolnego (zgłaszał Eugeniusz Kura) i Tomasza Kusego (zgłosiła go Katarzyna Dutkiewicz). W obu przypadkach kandydatów przedstawionych jako godnych funkcji z uwagi na ich "życiorys samorządowy" (Wolny był "wickiem" w Radzie Miasta Racibórz i szefem komisji oświaty; Kusy kandydował parokrotnie na prezydenta miasta, był przez wiele radnym miejskim, aktualnie zasiadał w Radzie Społecznej Szpitala Rejonowego). Wygrał Wolny.

Adam Wajda zaproponował Grzegorza Swobodę na starostę raciborskiego, a Dawid Wacławczyk wskazał na Franciszka Marcola.

Marcola poparł tylko klub PiS; Grzegorz Swoboda uzyskał 13 głosów poparcia (14 głos był wstrzymujący) i został nowym starostą raciborskim.

- Zdaję sobie sprawę jaką ciężką kadencję rozpoczynamy i jakie wyzwania stoją przed nami. Liczę na współpracę, wspólne działania. Zamierzam realizować cele, które wyznaczyli nam wyborcy. Mam nadzieję, że 6 kadencja samorządu powiatowego, którą zaczynamy, będzie udana. Życzę tego Państwu i sobie - powiedział tuż po wyborze G. Swoboda, dziękując za poparcie. Nowy starosta zaproponował na swego zastępcę Marka Kurpisa. Nie było kontrkandydata, bo dobór "wicka" należy do starosty powiatu.

Adam Wajda podziękował (wręczając bukiet kwiatów) staroście Winiarskiemu za "serce i intensywną pracę". - Myślę, że wiele się udało, a te owoce będą przez wiele lat służyć mieszkańcom powiatu. To najlepszy wymiar własnej pracy - efekty i konkrety, inwestycje, zrealizowane działania. Było warto, te lata nie były stracone - mówił Wajda. Przyznał, że jest mu żal, że Winiarski podjął decyzję o rezygnacji ze startu w wyborach samorządowych. - Będzie nam pana brakowało w tej kadencji - stwierdził przewodniczący. - Wielkie słowa uznania za pracę od serca - podsumował.

Adam Wajda dziękuje Ryszardowi Winiarskiemu.mp3

- Te cztery lata minęły tak szybko, że sam jestem zszokowany, że 4 lata byłem starostą - odpowiedział Ryszard Winiarski. - Właśnie przeszedłem do historii - oznajmił. Dziękował za wsparcie, za krytykę (zwrócił się do Dominika Koniecznego), ale to wszystko było dobre. Skończyliśmy dobrze tę kadencję - dodał R. Winiarski, który po 16 latach samorządowej służby i 48 latach pracy przechodzi od środy 21 listopada na emeryturę.

Marek Kurpis otrzymał 18 głosów poparcia. 2 głosy były przeciw, 2 wstrzymujące. Oddano 1 głos nieważny.

Grzegorz Swoboda zaproponował pozostały skład zarządu: Ewę Lewandowską (etatowy członek), Andrzeja Chroboczka i Józefa Stukatora.

W głosowaniu ta propozycja uzyskała wyniki:

Andrzej Chroboczek - 13 za/8 przeciw/2 wtrzymujące

Ewa Lewandowska - 14 za/9 przeciw

Józef Stukator - 15 za/6 przeciw/2 wstrzymujące

i została członkami zarządu powiatu.

Rada Powiatu uchwaliła wysokość wynagrodzenia nowego starosty.

Wypłata nowego starosty

27 listopada jest planowana kolejna sesja.