Wtorek, 19 lutego 2019

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

Kultura

Live Foyn Friis Quintet oraz Karen Edwards w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ

12.11.2018 10:18 | 0 komentarzy | rck

Festiwal PalmJazz w Raciborzu tuż-tuż! 14 listopada w RCK wystąpi wielki John Scofield, a chwilę później, bo 23 listopada gościć będziemy innych wspaniałych artystów: Live Foyn Friis Quintet, Karen Edwards & Eljazz Trio.

Live Foyn Friis Quintet oraz Karen Edwards w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Live Foyn Friis Quintet (NOR / CZ / SK) - zespół wziął nazwę od imienia i nazwiska utalentowanej, wykształconej w Tromso i Sztokholmie Norweżki, wokalistki Live Foyn Friis, która aktualnie mieszka w Danii. Na międzynarodowej scenie jazzowej zaistniała swoją osobistą, oryginalną odmianą indie-jazzu. Krytyka jazzowa zafascynowała się najnowszym albumem, Live Foyn Friis with Strings, w którym sekcja smyczkowa subtelnie uzupełnia brzmienie. Już jej debiutancki album, Joy Visible, był nominowany do nagrody The Danish Jazz Album. Niedługo potem wspięła się na szczyt i zdobyła nagrody dla Młodego Jazzowego Kompozytora Roku w New Jazz Star. Live Foyn Friis Quintet koncertowali w Europie, USA i na Kubie. Sama wokalistka występowała z takimi artystami jak Brian Blade, John Scofield, Überjam Band, Thomas Morgan oraz Bobby McFerrin. Współpracuje również z gitarzystą Stianem Svenssonem oraz czołowymi czeskimi i słowackimi jazzmanami: saksofonistą Lubošem Soukupem), basistą Rastislavem Uhríkiem i perkusistą Matinem Novákiem.

Karen Edwards - wokalistka, pianistka i kompozytorka. Urodzona w Południowej Karolinie artystka pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Od dzieciństwa więc muzyka soul i gospel stanowiła jej główną inspirację. Absolwentka uniwersytetu North Texas w klasie fortepianu, wielokrotnie nagradzana „Grammy Award for Jazz Performance”. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami takimi jak: David Bowie, Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Sanders czy Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała także w kilku filmach muzycznych, również jako aktorka. Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek młodego pokolenia. Jej koncert to wspaniała uczta muzyczna połączona ze znakomitym show. Przez szereg lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Efektem tej muzycznej przyjaźni był album „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice” (2002).

23 listopada (sala widowiskowa RCK przy ul. Chopina 21 w Raciborzu)

  • godz. 18.00 - Live Foyn Friis Quintet
  • godz. 20.00 - KAREN EDWARDS & ELJAZZ TRIO
  • Bilety w cenie 50 zł i 30 zł (na dwa koncerty)

Honorowane są raciborskie karty: Senior 60+ i Rodzina +.

źródło: RCK