Wtorek, 11 maja 2021

imieniny: Igi, Miry, Lwa

RSS

Obchody Święta Niepodległości w Bełsznicy [ZDJĘCIA]

12.11.2018 09:39 | 1 komentarz | MaSo

Wczoraj Bełsznicę odwiedziły tłumy mieszkańców Gminy Gorzyce, by wspólnie świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dzień Świętego Marcina. Wydarzenie zorganizowała Rada Sołecka wsi Bełsznica i Gminne Centrum Kultury w Gorzycach. Obchody rozpoczęto uroczystą plenerową mszą świętą przy kaplicy św. Marcina.

Obchody Święta Niepodległości w Bełsznicy [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Następnie utworzono korowód, na czele którego stanął Święty Marcin na koniu. Za nim orszak konny oraz Orkiestra Gminy Gorzyce, a następnie drużyny harcerskie oraz zuchy. Korowód zamykały poczty sztandarowe straży pożarnych oraz wszyscy uczestnicy wydarzenia.

Dalsza część obchodów odbyła się w plenerze przy Świetlicy Wiejskiej w Bełsznicy. Zanim uczestnicy zajęli przygotowane miejsca w namiocie, na boisku  wykonano zdjęcie mieszkańców „z lotu ptaka”, a dokładnie z podnośnika pożarniczego. Hasłem kompozycji było „100 lat”. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia odbył się symboliczny obrzęd przekazania płaszcza przez św. Marcina żebrakowi, a następnie poświęcenie rogali świętomarcińskich przez ks. proboszcza Bernarda Raka.

Następnie nastąpił oficjalny moment uroczystości: wciągnięto flagę na maszt i tłumnie odśpiewano hymn Polski oraz wygłoszono Apel Pamięci. Na scenie głos zabrali wójt Gminy  Daniel Jakubczyk oraz sołtys Bełsznicy Eugeniusz Katryniok.

Uczestnikom wydarzenia wręczono piękne ciasteczka z symboliką patriotyczną, przygotowanych przez dzieci na warsztatach w Ośrodku Kultury w Czyżowicach natomiast harcerze i zuchy ruszyli w tłum z tradycyjnymi przygotowanymi rogalami świętomarcińskimi. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko z flagami, uchwytami do flag w które można było się zaopatrzyć.

Artystycznym zakończeniem wydarzenia był koncert chórów Gminy Gorzyce i Orkiestry Gminy Gorzyce pod kierunkiem Henryka Krótkiego.