Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Odwiedziny Piłsudskiego w Nędzy [ZDJĘCIA]

12.11.2018 09:34 | 0 komentarzy | ż

Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy.

Odwiedziny Piłsudskiego w Nędzy [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

9 listopada 2018 r. o godzinie 9.00 rozpoczęło się wielkie świętowanie w szkole w Nędzy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas I i II rozdali przygotowane przez siebie kotyliony, a klasy VII poczęstowali całą społeczność szkolną upieczonymi przez siebie babeczkami. O godzinie 9.45 cała szkoła spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez Brygidę Szczepanik – nauczycielkę historii.

Przedstawienie urozmaicone było licznymi pieśniami patriotycznymi, wierszami sławnych pisarzy oraz filmem przedstawiającym krótką historię rozdartej Polski.

Kolejnym punktem obchodów było wyjście na szkolne boisko i utworzenie, dla Niepodległej, liczby 100 w barwach flagi narodowej. Cyfry uformowali ubrani na czerwono uczniowie klas I, II i IV, którzy w rękach trzymali czerwone baloniki. Uczniowie klas starszych ubrani w białe koszule utworzyli kontur granic naszego kraju.

O godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele uroczyście zaśpiewali hymn narodowy i tym samym przystąpili do bicia "Rekordu dla Niepodległej".

Śpiewany z całego serca dla Niepodległej hymn głośno rozbrzmiewał na wszystkie strony naszej wioski. Po tej wyjątkowej i wzruszającej chwili nastąpił przemarsz za jadącym na koniu marszałkiem Piłsudskim, który odwiedził uczniów ze szkoły w Nędzy.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję wysłuchać, w trakcie przemarszu, przemówienia Józefa Piłsudskiego. W skupieniu i ciszy wszyscy wsłuchiwali się w ważne słowa marszałka.

W trakcie przemarszu uczniowie rozdawali przygotowane przez siebie ciasteczka mieszkańcom Nędzy – odwiedzili również Urząd Gminy, gdzie na ręce wójt Anny Iskały przekazali słodki poczęstunek dla pracowników urzędu.

Zwieńczeniem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się – po powrocie z przemarszu – na sali gimnastycznej.

Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie słowa i melodie znanych pieśni, które odegrały ważną rolę w historii Polski.

Dzień upamiętniający obchody na pewno długo pozostanie w sercach uczniów SP w Nędzy.

źródło: SP w Nędzy