Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

W Rudach posadzono Dąb Niepodległości

11.11.2018 22:11 | 0 komentarzy | (q)

Nie leśnicy, nie oficjele, a szkolna młodzież w piątek, 9 listopada przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach posadziła poświęconą w maju br. w Watykanie przez papieża Franciszka sadzonkę dębu, którą wyhodowano w szkółce kontenerowej w Nędzy.

W Rudach posadzono Dąb Niepodległości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To kolejne drzewo, jakie zasadzono przy rudzkiej szkole. W sierpniu 2013 r. uczniowie dla uczczenia 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej posadzili przed obiektem lipę, która była ulubionym drzewem króla Jana.

Inicjatorem wydarzenia było Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, a celem była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczył Adrian Plura, dyrektor rudzkiej podstawówki, to również upamiętnienie szkolnych obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

O tym, jak doniosłe jest to wydarzenie powiedział również nadleśniczy Robert Pabian, który uczestniczył w pielgrzymce do Watykanu. – Poza tą jedną sadzonką, poświęcono również 99 innych. Wszystkie zostaną zasadzone w różnych miejscach Polski dla uczczenia 100-lecia państwa polskiego. – Bardzo się cieszę, że jeden z nich, a jest ich raptem tylko sto, jeśli rozpatrujemy to w skali całego kraju, będzie rósł przy szkole, a zarazem naprzeciwko Nadleśnictwa, w takim dość eksponowanym miejscu. Myślę więc, że jest to duże wyróżnienie dla Rud – dodał nadleśniczy Pabian.

Podczas, gdy jedna grupa uczniów zasypywała korzenie dębu, druga zaśpiewała szkolny hymn o królu Sobieskim. – Taki był nasz cel, żeby nasi uczniowie czuli, że świętują urodziny Polski. Temu był poświęcony cały dzień. To chyba pierwszy taki moment w historii szkoły, by wszyscy uczniowie byli na scenie i każda klasa miała jakiś prezent dla Rzeczpospolitej – powiedział dyrektor Plura.

Na koniec dodajmy, że w uroczystości poza uczniami i pracownikami nadleśnictwa wzięły udział władze gminy i powiatu, dyrekcja MOW w Rudach oraz duszpasterze.

Bartosz Kozina

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Robert Pabian

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jest także myśliwym.