środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Szkoła w Skrzyszowie świętowała 80. urodziny

11.11.2018 14:22 | 0 komentarzy | art

9 listopada w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie odbyły się uroczystości jubileuszu 80-lecia istnienia tej szkoły. Poprzedziła je msza święta, odprawiona w miejscowym kościele. 

Szkoła w Skrzyszowie świętowała 80. urodziny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po mszy, jej uczestnicy przemaszerowali wspólnie z kościoła do oddalonej o niespełna kilometr szkoły, gdzie na sali gimnastycznej odbyła się zasadnicza część uroczystości. O godz. 11.11 na scenę wmaszerował poczet sztandarowy, a goście wspólnie z nauczycielami i uczniami odśpiewali cztery zwrotki Hymnu Państwowego. Serce rosło, kiedy najmłodsi uczniowie z wielkim przejęciem śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". 

Na uroczystości obecni byli również włodarze gminy, byli pracownicy, absolwenci szkoły, wśród nich dwójka najstarszych żyjących absolwentów: Bronisława Mikułka, która ukończyła skrzyszowską podstawówkę w roku szkolnym 1943/44 oraz ks. infułat Paweł Pyrchała, honorowy obywatel gminy Godów, który skończył szkołę w Skrzyszowie w roku szkolnym 1946/47.

- To wyjątowe spotkanie pokoleń absolwentów, byłych pracowników z uczniami i pracownikami, którzy dziś tworzą społeczność tej szkoły - powiedziała Adriana Cudnowska, dyrektor SP w Skrzyszowie, witających przybyłych na uroczystość gości. 

Uroczystości towarzyszyła, przygotowana przez uczniów akademia, oparta na kanwie wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima.

Z okazji jubileuszu, szkoła wydała okolicznościową publikację, w której przypomniana została historia szkoły, jej pracownicy, absolwenci. Wielką wartością są spisane na kilkudziesięciu stronach wspomnienia absolwentów, jak i nauczycieli. Z nich dowiadujemy się, jak wielkim problemem był np. rozruch szkoły po przejściu frontu wczesną wiosną 1945 r.