Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Orkiestra, sztandary i kwiaty... Racibórz obchodzi Narodowe Święto Niepodległości [ZDJĘCIA, FILM]

11.11.2018 10:26 | 1 komentarz | żet
Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 12:06

Zobaczcie zdjęcia z oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Raciborzu.

Orkiestra, sztandary i kwiaty... Racibórz obchodzi Narodowe Święto Niepodległości [ZDJĘCIA, FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Raciborzu rankiem na placu Mostowym. Tuż po godz. 8.00 przy pomniku Matki Polki zebrały się delegacje władz, ugrupowań politycznych, stowarzyszeń, szkół, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, związków zawodowych oraz zakładów pracy. Muzyczną i patriotyczną oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Plania, której członkowie zagrali pieśni legionowe oraz "Mazurka Dąbrowskiego". Wartę honorową przy pomniku Matki Polki zaciągnęli harcerze, skauci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Po złożeniu kwiatów zgromadzeni przeszli na rynek (niektóre delegacje zatrzymały się przy pomniku abp. Józefa Gawliny, gdzie raz jeszcze złożyły kwiaty). Do patriotycznego pochodu dołączyły kolejne poczty sztandarowe. Następnie wszyscy razem udali się przed kościół farny. Tam zebranych powitał proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Marian Obruśnik. - Bardzo często historia narodu była związana z wiarą chrześcijańską, z wiarą katolicką. Dlatego w tym dniu nie brakuje modlitwy za Ojczyznę - powiedział ksiądz M. Obruśnik. Podkreślił, że modlitwa powinna zawierać wezwanie, by "wolność tak krwawo wywalczona była dobrze przez nas przeżywana" oraz żeby "Polska była krajem ludzi szczęśliwych", odnoszących się do siebie z szacunkiem.

Następnie w kościele odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. W galerii publikujemy zdjęcia z porannych uroczystości (zobacz: Racibórz: Narodowe Święto Niepodległości A.D. 2018 - zdjęcia).

Po mszy na placu Długosza został podstawiony autobus, który przewiózł chętnych na miejsce startu "Narodowego Biegu Stulecia" (stadion OSiR). Drugi bezpłatny kurs na stadion o godz. 10.50 (z placu Długosza, przez dworzec PKS). Okolicznościowy bieg rozpocznie się o godz. 11.11. Od godz. 11.45 do godz. 13.00 animacje dla dzieci, prezentacje taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha" oraz poczęstunek grochówką (zadaszony kort tenisowy, nieopodal H2Ostróg, informacja dodana o godz. 12.06 po weryfikacji miejsca występów w OSiR, wcześniejsze komunikaty urzędu były w tej kwestii nieprecyzyjne). Kursy powrotne bezpłatnego autobusu o godz. 12.45 i 13.15 (trasa: parking przy stadionie, dworzec PKS, Opawska – Matejki, plac Konstytucji 3 Maja, Starowiejska – pętla).

Ponadto o godz. 18.00 w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 rozpocznie się koncert "Niepodległość na cztery ręce" w wykonaniu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich.