Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Kieca bez większości. Szykuje się rewolucja w wodzisławskiej radzie miasta [AKTUALIZACJA]

09.11.2018 18:11 | 27 komentarzy | mak

Takiego obrotu sprawy chyba mało kto się spodziewał. Dwunastu radnych elektów z pięciu ugrupowań podpisało umowę koalicyjną. Chcą współpracować w przyszłej radzie miasta w Wodzisławiu. Wśród nich nie ma reprezentantów Naszego Wodzisławia, czyli ugrupowania, z którego startował Mieczysław Kieca. A to oznacza że w nowej radzie miasta prezydent nie będzie miał większości.

Kieca bez większości. Szykuje się rewolucja w wodzisławskiej radzie miasta [AKTUALIZACJA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieczysław Kieca wygrał wybory na prezydenta Wodzisławia. Startował z komitetu Nasz Wodzisław. Z jego ugrupowania do nowej rady miasta dostało się aż osiem osób. Żaden komitet nie mógł pochwalić się lepszym wynikiem. Wielu wnikliwych obserwatorów wodzisławskiej sceny samorządowej było przekonanych, że prezydent Kieca czas od wyborów do zaprzysiężenia nowej rady miasta wykorzysta na zawiązanie takiej koalicji, która zapewni mu sprawne podejmowanie uchwał i rządzenie. Czyli że radni z Naszego Wodzisławia porozumieją się innym ugrupowaniem (lub ugrupowaniami) i będą mieli większość.

Sensacyjna koalicja

Stało się inaczej. 6 listopada dwunastu radnych elektów z pięciu ugrupowań podpisało porozumienie o współpracy koalicyjnej. Swoją decyzję ogłosili 9 listopada podczas konferencji prasowej przed wodzisławskim urzędem miasta.

Sygnatariuszami porozumienia są:

  • Adrian Jędryka, Roman Kapciak, Marian Plewnia, Lidia Ptak, Józef Szymaniec, Krystyna Warcok - Prawo i Sprawiedliwość
  • Jakub Elsner, Dezyderiusz Szwagrzak - Wspólnota Samorządowa
  • Adam Króliczek, Grażyna Pietyra - Zgoda i Rozwój
  • Mariusz Blazy - Głos Pokoleń
  • Łukasz Chrząszcz - Wodzisław 2.0

12 osób w 21-osobowej radzie miasta to już stabilna większość. - Zebrało się dwunastu radnych elektów, by podpisać porozumienie i razem pracować na rzecz Wodzisławia i jego mieszkańców - mówił Dezyderiusz Szwagrzak. Dodał, że koalicja jest otwarta na współpracę. Zarówno z pozostałymi radnymi, jak i z prezydentem. - Porozumieliśmy się nie po to, by działać przeciwko panu prezydentowi. Chcemy współpracować z panem prezydentem, ale merytorycznie, na zdrowych i rozsądnych zasadach - dodał.

- Uznaliśmy, że współpraca w takim gronie to najlepsze rozwiązanie dla przyszłości Wodzisławia. To nie koalicja przeciwko komuś lub czemuś, ale dla rozwoju miasta - podkreślił Adrian Jędryka.

Grażyna Pietyra wymieniła cele, jakie stawia przed sobą nowa koalicja. A są to m.in. zrównoważony rozwój Wodzisławia z uwzględnieniem potrzeb wszystkich dzielnic miasta, prowadzenie racjonalnej polityki finansowej, poprawienie jakości powietrza, tworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, partnerska współpraca z władzami powiatu, ościennych gmin i organizacjami samorządowymi, zapewnienie jak najszerszego udziału obywatelom w życiu publicznym, rozwijanie współpracy z parlamentarzystami i radnymi sejmiku.

Bez Naszego Wodzisławia

W gronie koalicjantów nie ma radnych elektów z Naszego Wodzisławia (Eugeniusz Chłapek, Eugeniusz Ogrodnik, Izabela Kalinowska, Roman Szamatowicz, Ireneusz Skupień, Jan Grabowiecki, Czesław Rychlik, Jan Czyżak). W tym momencie nie wiadomo, gdzie dołączy radny elekt Stefan Grzybacz (Wspólnota Samorządowa).

Kto przewodniczącym?

W konferencji prasowej wziął udział senator Adam Gawęda z PiS. Zaznaczył, że jest w charakterze gościa. - Ta szeroka koalicja ma charakter samorządowy. A żeby jeszcze bardziej podkreślić ten fakt, jako PiS zaproponowaliśmy by przewodniczącym nowej rady miasta był reprezentant samorządowej części koalicji - przekazał senator Gawęda.

Koalicjanci na razie nie wskazują, kto będzie pełnił funkcję przewodniczącego. Mówią tylko, że osoba "z wiedzą i doświadczeniem w samorządzie". Nieoficjalne - ale z wiarygodnego źródła - dowiedzieliśmy się, że nowym przewodniczącym może być Dezyderiusz Szwagrzak.


Radny Adam Króliczek: Z panem prezydentem współpracowaliśmy przez wiele lat i w dlaszym ciągu jesteśmy na tę współpracę otwarci. Na merytoryczną współpracę dla rozwoju miasta. Zależy nam również na bardzo dobrej współpracy z radami dzielnic. Jako przedstawiciel ugrupowania Zgroda i Rozwój mam też nadzieję, że ZIR będzie współtworzył również koalicję w powiecie.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS), sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.