Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Jak dobrać obuwie narciarskie?

08.11.2018 14:41 | 0 komentarzy | (s)

Podczas zakupu butów narciarskich, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na to, z czego zostały wykonane, ale również jakie są ich wymiary. W ten sposób będziemy mogli dobrać je do wiązań nart oraz naszych stóp.

Jak dobrać obuwie narciarskie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Cały proces wydaje się bardzo prosty, jednak należy pamiętać, że operować musimy dwoma pojęciami. Mowa bowiem o numerze (rozmiarze) buta, a także długości jego skorupy. Parametrów tych nie należy łączyć i stosować zamiennie, ponieważ dotyczą czego innego.

Jaka długość skorupy buta będzie odpowiednia?

W tym przypadku mamy do czynienia z długością całej podeszwy buta. Po co nam ta wartość? Dzięki niej będziemy w stanie lepiej dopasować i wyregulować wiązania w nartach, dlatego warto ją znać.

Oczywiście możemy posłużyć się linijką bądź metrem i mierzyć każdy interesujący nas but, co okaże się jednak niemożliwe, jeżeli robimy zakupy przez Internet. Producenci znacznie ułatwiają nam zadanie, umieszczając długość skorupy w karcie produktowej oraz na samym bucie. Przeważnie jest podawana w milimetrach i znajduje się na pięcie, na zewnętrznej stronie, tuż nad podeszwą.

Jak dobrać rozmiar buta?

Możemy podejść do tej sprawy w sposób prosty, a więc kupić buty narciarskie w rozmiarze obuwia, w którym chodzimy na co dzień. Jednak w przypadku takiego sprzętu nie jest to dobry pomysł. Musimy pamiętać, że producenci stosują różne tabele rozmiarów, dlatego bez wykonania odpowiednich pomiarów nie mamy pewność, czy nasz wybór okaże się trafiony.

Producenci bardzo często podają rozmiar buta w centymetrach, co odpowiada długości wkładki, jednak nie jest to regułą, dlatego warto zawsze sprawdzić, jakie wartości zostały użyte. Co ważne, but nie powinien być ani zbyt ciasny ani zbyt luźny – najlepiej pozostawić sobie mniej więcej pół centymetra luzu, ponieważ nasze stopy podczas jazdy będą intensywnie pracować i się przesuwać. Wolna przestrzeń uchroni nas więc przed podrażnieniami. Jeśli jednak będzie zbyt duża, znacznie pogorszy się stabilność i czucie narty. Przy upadku dojść może również do poważnej kontuzji stawu skokowego. Przy doborze rozmiaru buta, warto również dopytać specjalisty – czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, ponieważ przy przeglądaniu różnych ofert: www.snowshop.pl/buty-narciarskie może przytłoczyć nas ilość butów dostępnych w sprzedaży.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Skoro wiemy już, w jaki sposób dobrać rozmiar obuwia oraz długość skorupy, możemy przejść do pozostałych parametrów, które również powinny mieć wpływ na nasz wybór. Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim twardość butów narciarskich. Modele sztywne gwarantują wysoką precyzję podczas jazdy, jednak są mniej wygodne i wymagają większej wprawy podczas jazdy. Jeżeli więc dopiero zaczynamy przygodę z nartami, powinniśmy celować w modele miękkie.

Niezwykle ważne są także wszelkie mechanizmy regulacyjne. Mowa tu między innymi o dostosowaniu łyżki czy też zamontowanych klamr. Buty narciarskie od najlepszych producentów wyróżniają się zaimplementowaniem nowoczesnych technologii, które w sposób doskonały dostosowują się do kształtu stopy użytkownika. Przeważnie są one oparte na specjalnych materiałach lub piance – dzięki temu natychmiast gwarantują wysoki komfort noszenia, bez konieczności ich rozchodzenia.

Choć może się to wydać oczywiste, warto decydować się na obuwie przygotowane przez renomowanych producentów. Są one gwarantem nie tylko wysokiej jakości wykonania, ale również tego, że zastosowane materiały oraz mechanizmy nie stracą swoich właściwości na skutek wpływu wody bądź niskich temperatur. Wszystko to sprawia, że czasem warto zainwestować nieco więcej, by nie musieć myśleć o zakupie nowych butów już przed kolejnym sezonem narciarskim.

Materiał zewnętrzny