Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?

07.11.2018 14:03 | 5 komentarzy | ma.w

W gronie przyszłych radnych powiatowych toczą się dyskusje o przyszłym kształcie zarządu i rady powiatu. Dotąd starostwem rządziła koalicja Razem dla Ziemi Raciborskiej - Platforma Obywatelska. Teraz Razem zaprosiło do rozmów radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak reaguje środowisko Platformy?

Szeroka koalicja w radzie powiatu. Czy to możliwe?
Dawid Wacławczyk z NaM/PiS i panie z Koalicji Obywatelskiej: Ewa Lewandowska i Gabriela Lenartowicz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dawid Wacławczyk: stwórzmy zarząd w oparciu o kompetencje

Rozmowy o współpracy odbyły się między liderami klubów Razem i PiS - Adrianem Plurą i Dawidem Wacławczykiem. Pierwszy od dłuższego czasu nie kryje się z tym, że z "prawą stroną" rady dobrze mu się współpracuje. Potwierdza to Wacławczyk: Myślimy o takiej radzie ponad podziałami mniej więcej od roku. O radzie, w której bardziej liczą się kompetencje niż barwy partyjne. Szef PiS w radzie powiatu podkreśla, że chodzi o współpracę programową, a nie podział stanowisk. - Ja się świetnie czuję w biznesie. Mi nie zależy na pracy w zarządzie. Szanuję jednak wybór mieszkańców, którzy obdarzyli mnie kolejny raz wysokim poparciem i odbieram to jako ich oczekiwanie do pełnienia przeze mnie istotnej roli w przyszłej kadencji samorządu - przyznaje Wacławczyk.

Adrian Plura nie chce wchodzić w szczegóły, zaznacza tylko, że rozmowy się toczą, a sprawy nabierają tempa. Podkreśla, że o żadnym rozłamie w gronie Razem nie ma mowy. Z naszych informacji wynika, że o współpracy z PiS rozmawiano na poważnie w poniedziałkowy wieczór, a kolejne spotkanie ma odbyć się w ten czwartek.

- Ustalenia wymagają całej serii spotkań - twierdzi D. Wacławczyk

Szef klubu PiS podkreśla przy okazji, że dotąd nie było mowy o personalnym przypisywaniu funkcji i wskazuje przy tym, dla kontrastu, stanowisko PO, gdzie Ewa Lewandowska otwarcie mówi o oczeiwaniach w postaci etatu w nowym zarządzie. - Tymczasem to PiS z jedną trzecią mandatów jest drugą siłą w radzie, z większym stanem posiadania niż PO - kończy Dawid Wacławczyk.

Ewa Lewandowska: "Razem" to ludzie odpowiedzialni

Ewa Lewandowska mówi nam, że drogą oficjalną nic jej nie wiadomo o zawiązywaniu jakichkolwiek sojuszy Razem i PiS-u. - Wszyscy poszliśmy do wyborów z hasłami troski o mieszkańców i takie idee są wspólne dla całej rady. Rozmowy na temat wspólnego działania są zatem naturalne, ale w powyższym kontekście. Razem dla Ziemi Raciborskiej tworzą doświadczeni i odpowiedzialni ludzie, którzy nie zamierzają zawieźć swych wyborców. PO ma swoje atuty: radnego Henryka Siedlaczka w Sejmiku, 7 tysięcy głosów poparcia na radnych i wspólną przeszłość samorządową z Razem w poprzednich radach powiatu - wylicza nowa radna. Podtrzymuje oczekiwania PO wobec jej przedstawiciela w nowym zarządzie, na funkcji etatowej. Sesja ustalająca podział stanowisk w powiecie odbędzie się nie prędzej niż 19 listopada. 

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.