Wtorek, 7 kwietnia 2020

imieniny: Hermana, Rufina, Donata

RSS

Jak dbać o ogród jesienią?

07.11.2018 11:24 | 2 komentarze | (s)

Czas jesieni to moment, w którym ogrodnicy muszą przygotować swoje przepiękne ogrody na sezon zimowy. Wiele osób lekceważy ten okres, bagatelizując niskie temperatury i ogromne ilości liści na trawniku, uważając je za coś normalnego w tym momencie. Odpowiednie przygotowanie ogrodu na czas jesienno - zimowy wymaga od ogrodników pełnego zaangażowania i ogromnej cierpliwości tak, aby skupić się nawet na najdrobniejszych szczegółach.

Jak dbać o ogród jesienią?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przygotować ogród na zimę można w kilku krokach, ale do każdego z nich należy podejść sumiennie.

Pierwszym krokiem jest wykopanie pozostałości roślin i liści. Usuwanie liści i innych pozostałości może być bardzo pomocne w przypadku zapobiegania powstawaniu w przyszłości z chwastami i gniciem. Wszystkie rośliny jednoroczne, które wytniesz umieść na jednej stercie, żeby Ci się nie pomyliły. 

Następny krok to kompostowanie, a jesień to idealna okazja do tego. W okresie zimowym jest bardzo dobra okazja do tego, ponieważ na wiosnę z odpadów Twój kompost przekształci się w bogaty w składniki mineralne i odżywcze kompost. Miejsce na kompost można zorganizować w najprostszy sposób, czyli poprzez wykopanie dołu, w którym będziesz umieszczać odpady ze swojego ogrodu. Pamiętaj, że taki kompost na wiosnę może posłużyć za naturalny nawóz.

Przy sprzątaniu ogrodu pamiętaj o tym, żeby zasadzić rośliny cebulowe na przyszłość. Tulipany czy żonkile wykorzystają ciepłą glebę i będą miały okazję wypuścić korzenie przed nadejściem mroźnej zimy. Jesienne liście dostarczają nam wielu barw i niewątpliwie sprawi, że nasz ogród będzie piękniejszy, jednak można też pomyśleć o posadzeniu typowo jesiennych kwiatów takich jak np.: krokusy czy cyklameny.

Zwróć uwagę na swój trawnik. Jeśli zauważysz, że trawa rośnie mniej intensywnie niż zwykle zmniejsz częstotliwość jej koszenia, a także usuń wszystkie pozostałe liście i mchy. Możesz zastosować także specjalne nawozy, dzięki którym Twój trawnik pozostanie w odpowiedniej kondycji przez cały sezon jesienno - zimowy.

Dla posiadaczy stawów ogrodowych to także jest pracochłonny okres. Przykryj go siatką, aby uniknąć zanieczyszczeń, które wywołują spadające liście. Pamiętaj, żeby w tym wszystkim upewnić się, aby Twoje ryby miały czym oddychać.

W kontekście zbierania liści warto pamiętać o tym, że należy też zadbać o odpowiedni sprzęt. Ostatnimi czasy na popularności zyskują rozdrabniacze do gałęzi, które niewątpliwie ułatwiają pracę w ogrodzie. Po przycinaniu gałęzi i zbieraniu liści zwykle zostaje ich mnóstwo i robi się z tego niezły bałagan. Teoretycznie można posunąć się do tego, aby te gałęzie i liście spalić, jeżeli nie potrzebujemy ich do kompostu, jednakże z ogólnie wiadomych powodów, lepiej jest tego uniknąć. Dobrej jakości rozdrabniacz do liści może zdziałać cuda.

Pamiętaj, aby sprawdzić swoje wszystkie narzędzia ogrodowe i upewnij się, że są one wszystkie czyste i odświeżone, bowiem pozostałości brudu generują kolejny bałagan. To jest także okazja do sprawdzenia czy wszystkie narzędzia są sprawne i czy któreś nie wymagają wymiany. W tym momencie jest dobry moment na to, żeby znaleźć fajne promocje w sklepach na narzędzia ogrodowe.

Materiał zewnętrzny