Wtorek, 2 marca 2021

imieniny: Heleny, Henryka, Halszki

RSS

W centrum wsi ma powstać auto złom

06.11.2018 07:00 | 15 komentarzy | art

Urząd gminy w Mszanie poinformował o zakończeniu postępowania środowiskowego dla przebudowy i zmiany sposobu użytkowania istniejących warsztatów przy ul. Szkolnej na potrzeby stacji demontażu pojazdów. Postępowanie, na mocy decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego, prowadził burmistrz Radlina, który w maju tego roku został do tego wyznaczony przez SKO, po tym jak wyłączyło ono wójta Mszany z postępowania.

W centrum wsi ma powstać auto złom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw przebudowa

Z obwieszczenia o wydaniu decyzji, datowanego na 16 października dowiadujemy się, że na etapie realizacji, a więc w czasie robót budowlanych związanych z przebudową warsztatów na stację demontażu, prace powodujące hałas inwestor ma realizować za dnia, pojazdy wyjeżdżające z budowy mają mieć czyszczone koła, zaś drogi dojazdowe mają być zraszane, by nie powodować nadmiernego zapylenia.

Warunki demontażu

Na etapie eksploatacji (a więc działalności stacji) decyzja nakłada na inwestora m.in. obowiązek odprowadzania ścieków przemysłowych do kanalizacji sanitarnej, zakład ma posiadać na wyposażeniu odpowiednią ilość sorbentów w celu neutralizacji ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych, należy też zastosować uszczelnienie terenu nienasiąkliwą nawierzchnią. Z decyzji dowiadujemy się również, że zakład ma funkcjonować wyłącznie w porze dziennej. Nie będzie tam prowadzony proces odtłuszczania elementów karoserii i części mechanicznych, z kolei układy klimatyzacyjne mają po zdemontowaniu być przechowywane w szczelnych pojemnikach, do czasu ich przekazania firmie zajmującej się opróżnianiem klimatyzacji z czynnika chłodzącego. W decyzji napisano również, że wszelkie prace związane z demontażem pojazdów będą prowadzone wewnątrz hali.

Autoszrot w centrum wsi?

Planowane uruchomienie stacji demontażu pojazdów budzi kontrowersje. Stacja ma powstać na terenie dawnego kółka rolniczego (należącym do SKR Gogołowa), znajdującym się za budynkiem Ośrodka Kultury w Połomi przy ul. Szkolnej. To centrum Połomi. W pobliżu znajduje się szkoła, basen oraz domy jednorodzinne, a także tereny Gminnej Spółdzielni. - Trudno sobie wyobrazić, żeby w centrum naszej wsi, na wzniesieniu miał powstać skład wraków, bo do tego prowadzić będzie działalność stacji demontażu pojazdów – mówi Magdalena Herman, sołtys Połomi.