Wtorek, 3 sierpnia 2021

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

Lenk o pomyśle sprzedaży placu Długosza pod budynek z parkingiem: mieszkańcy odrzucili zabudowę placu

02.11.2018 01:38 | 11 komentarzy | ma.w

Na konferencji prasowej Mirosława Lenka, która odbyła się 31 października na betonowej scenie przy placu Długosza prezydent Raciborza mówił mediom co sądzi o planie rywala - Dariusza Polowego, który rozmawia z inwestorem o sprzedaży placu i budowie tam wielopiętrowego budynku z podziemnym parkingiem.

Lenk o pomyśle sprzedaży placu Długosza pod budynek z parkingiem: mieszkańcy odrzucili zabudowę placu
Mirosław Lenk (popiera go PO) i Dariusz Polowy (z poparciem PiS) walczą o prezydenturę Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Włodarz Raciborza przypomniał, że Miasto już raz było bliskie sprzedaży placu Długosza w przetargu, ale kielecki inwestor Echo Investment wolał stracić 500 tys. zł wadium niż inwestować blisko 100 mln zł w galerię handlową w "sercu" Raciborzu.

- Wtedy zaczęła się dyskusja co dalej z placem. Jak pamiętam to NaM robił badania jak zagospodarować plac Długosza. Urząd stworzył program rewitalizacji, były spotkania i konsultacje. Raciborzanie nie chcieli tam odtworzenia zabudowy przedwojennej tylko przestrzeń z zielenią, miejscem spotkań, parkingiem na odnowionej nawierzchni - mówił dziennikarzom M. Lenk.

Powstała koncepcja zagospodarowania placu ze środków unijnych z zieloną funkcją, nowym budynkiem w miejscu starej stacji paliw i częścią pod scenę i parking na 124 miejsca. - Obiekt, który ma powstać jest wielkości dwóch budynków jednorodzinnych. Wskazywanie, że będzie to tylko kafejka i pralnia to nieporozumienie by zdysredytować inwestycję - sądzi prezydent.

Przymiarki do zabudowy placu Długosza.mp3

Lenk poddał propozycję Dariusza Polowego swoistej analizie ekonomicznej. Na spotkaniu kandydata na prezydenta padła kwota 20-30 mln zł na tę inwestycję. Według Lenka miasto sprzeda plac za jakieś 10-15 mln zł.

Inwestorowi starczy na obiekt wielkości 1500-2000 m kw z 3 kondygnacjami naziemnymi i 1 podziemną na jakieś 30 samochodów.

- Mieszkańcy odrzucili tu zabudowę, nawet ten zaplanowany już niewielki budynek pozostaje kwestią sporna. Ponowne konsultacje będą trudne. Chodzi tu także o ciężko wywalczone pieniądze a przecież po 5 latach trwałości unijnego projektu można dokonywać kolejnych zmian na placu Długosza. Stracić można 6,5 mln zł - zaznaczył M. Lenk.

Tutaj pisaliśmy o zapowiedzi sprzedaży placu Długosza przez Dariusza Polowego w roli prezydenta Raciborza.