środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Zobacz jakie zmiany zachodzą w Tworkowie [ZDJĘCIA]

29.10.2018 10:19 | 3 komentarze | mad

Zamek w Tworkowie oraz przyległy do niego ogród przechodzą rewitalizację. 

Zobacz jakie zmiany zachodzą w Tworkowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Finalnie w istniejącą wieżę tworkowskiego zamku wbudowana zostanie platforma widokowa. Zmiany przechodzi również budynek starej wozowni, tworzone jest tam centrum obsługi turystów oraz sala konferencyjna. Całość obejmuje także wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin.

Zyskuje również ogród. W ramach rewitalizacji dokonywane są nasadzenia roślinności, drenaż podmokłej części parku. Przebudowano i przeprojektowano także cieki wodne, tak by zasilały one odtworzony staw. Projekt współfinansowany jest z pozyskanych funduszy i realizowany wspólnie z czeskimi Szylerzowicami. Po stronie naszych sąsiadów rewitalizowany jest budynek dawnej oranżerii oraz przyległy ogród.

- Strona czeska miała problem ze znalezieniem wykonawcy na oranżerię ogrodu, wystąpili z wnioskiem o przedłużenie terminu – mówi nam wójt Grzegorz Utracki. – Postępujemy z naszymi pracami, park jest praktycznie gotowy, jest jeszcze kwestia zagospodarowania i montażu urządzeń - dodaje, zauważając, że prace przy rewitalizacji zamku też idą zgodnie z planem. – Myślę, że na wiosnę skończymy – zapowiada szef gminy.

W galerii można zobaczyć, jak obecnie prezentuje się zamkowy ogród oraz zamek. Ze względu na opadnięte liście nie wszystkie wykonane prace są widoczne. Co ciekawe, w ogrodzie powstaje też ścieżka Kneippa. Składa się z niecki wypełnionej zimną wodą, dalej wykonane są różne nawierzchnie m.in. z drzewa czy kamieni. Przebiegniecie się po ścieżce gołymi stopami, jest wskazane m.in. przy zaburzeniach krążenia kończyn dolnych czy bólach głowy.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.