Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od pół wieku diagnozują problemy dzieci w nauce

Od pół wieku diagnozują problemy dzieci w nauce

Załoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim znalazła szczególny sposób na to, by uczcić półwiecze istnienia placówki. Pracownicy poradni zorganizowali konferencję naukową „Umysł w dzisiejszym świecie”. Zaprosili na nią pedagogów, psychologów, logopedów czy nauczycieli szkół z powiatu wodzisławskiego. Konferencja odbyła się 16 października. Wykład wygłosił m.in. dr hab. Piotr Łaszczyca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który mówił o „e-świecie i realnym mózgu”. - We współczesnym świecie zachodzi konflikt pomiędzy presją społeczną a indywidualnymi możliwościami. I on rozgrywa się właśnie w procesach wychowawczych - mówił Piotr Łaszczyca.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wodzisławiu Śląskim swoim zasięgiem obejmuje cały powiat wodzisławski. W poradni pracują specjaliści, którzy dostarczają rodzicom wiedzy na temat potrzeb rozwojowych ich dziecka, informacji o zaburzeniach, ich przyczynach, przebiegu, ewentualnych następstwach, a także o procesie terapii. Każdego roku z porad i wsparcia specjalistów korzysta mnóstwo dzieci i ich rodziców. - Co roku z diagnoz korzysta ponad 2 tys. dzieci. Tyle samo dzieci korzysta z pomocy indywidualnej lub grupowej na terenie poradni. Rocznie wydajemy około 1,2 tys. opinii i ponad 500 orzeczeń dotyczących form kształcenia. Prowadzimy też różnego rodzaju działania profilaktyczne, warsztaty czy zadania wynikające z rządowego programu wsparcia dla rodzin „Za życiem” - podaje przykłady działalności poradni, jej dyrektor Teresa Jakubiak.

Najczęściej powtarzający się scenariusz wygląda tak: dziecko napotyka różne trudności, głównie w nauce. Zauważają to rodzice, zauważają nauczyciele. Trzeba znaleźć przyczynę. Wtedy rodzic wraz ze swoją pociechą trafia do poradni. - Sztab naszych specjalistów służy pomocą. Niektóre diagnozy są poważne, inne takie, które uspokajają rodziców. Zawsze dostają oni informacje co robić, jak postępować. Prowadzimy też warsztaty dla rodziców - mówi Teresa Jakubiak.

Okazuje się, że obecnie coraz więcej dzieci ma problem z analizą i syntezą słuchową. - Stajemy się społeczeństwem wizualnym, obrazkowym. Funkcje słuchowe dzieci są mniej stymulowane - tłumaczy pani dyrektor. Czym to skutkuje? Trudnościami z opanowaniem umiejętności czytania i pisania. Trudnościami z tym, by przyswajać wiedzę w oparciu o przekaz słowny, skoncentrować się na tym, co mówi nauczyciel. - W odpowiedzi na tę sytuację podjęliśmy działania związane z treningiem słuchowym - dodaje.

Niedawno sztab specjalistów poradni zasilili też fizjoterapeuci. - Coraz więcej małych dzieci ma bowiem problem z narządami ruchu, z obniżonym napięciem mięśniowym. Ma to związek z tym, że jako społeczeństwo prowadzimy bardziej stacjonarny tryb życia - wyjaśnia pani dyrektor.

Czego życzyć poradni na kolejne lata? - Chcemy dalej pomagać i jak najlepiej wykorzystywać naszą wiedzę i doświadczenie. No i przede wszystkim życzmy sobie wzajemnej życzliwości, bo to pomaga - puentuje Teresa Jakubiak.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~siłaczka (155.133. * .86) 27.10.2018 00:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

może gdzieś są takie poradnie z prawdziwego zdarzenia. bo ta wodzisławska taka nie jest. rodzic często odbija się od ściany. orzeczenie wydano na x czasu i szlus. i w ciągu tego czasu nic w/g poradni nie może się podziać, bo orzeczenie jest ważne. to, że rodzic z nerwów nie śpi po nocach. dziecko nie daje rady to nic. ważne, że orzeczenie ważne. a rodzic ma związane ręce. pozostaje droga prywatna. jak kogoś na to stać.

~dfghjk (83.30. * .61) 26.10.2018 15:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Okazuje się, że obecnie coraz więcej dzieci ma problem z analizą i syntezą słuchową. - Stajemy się społeczeństwem wizualnym, obrazkowym." Nauczyciele powinni wykorzystać i rozwinąć umiejętności dzieci. Czasy się zmieniają ludzie też. Całość przypomina wyginanie bana w przeciwną stronę.