Niedziela, 15 grudnia 2019

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

NSA odsyła sprawę Anny Ronin do Gliwic

25.10.2018 20:29 | 10 komentarzy | żet

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sąd niższej instancji pominął ważny materiał dowodowy.

NSA odsyła sprawę Anny Ronin do Gliwic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Naczelny Sąd Administracyjny przekazał do ponownego rozpatrzenia sprawę sporu, jaki z Miastem Racibórz toczy Anna Ronin. Wszystko zaczęło się od wniosku Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego (DFK) do Rady Miasta Racibórz o wyrażenie zgody na zmianę warunków płacy i pracy Anny Ronin (A. Ronin była kierownikiem redakcji Radia Mittendrin, rozgłośnia należy do DFK).

Taka zgoda rady jest wymagana, gdy zmiana warunków pracy i płacy ma dotknąć jednego z radnych. Wszystko po to, aby wykluczyć możliwość naciskania lub mszczenia się w ten sposób na przeciwnikach politycznych. Rada Miasta Racibórz powołała specjalną komisję, która miała ustalić, czy działania DFK mają podtekst polityczny. Ostatecznie większość radnych zgodziła się na zmianę warunków pracy i płacy Anny Ronin. Radna zaskarżyła tę decyzję, twierdząc że działania DFK mają podłoże polityczne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podzielił jej pogląd na całą sprawę i unieważnił uchwałę Rady Miasta Racibórz w tej sprawie.

Miasto Racibórz odwołało się od wyroku gliwickiego sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie (formalnie wniosek w tej sprawie złożył w styczniu ubiegłego roku Henryk Mainusz, po burzliwej dyskusji zyskał on poparcie większości rady: Awantura w Radzie Miasta Racibórz. NSA zajmie się sprawą Anny Ronin).

24 października tego roku NSA wydał wyrok, w myśl którego sprawa ma zostać ponownie rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. O rozstrzygnięciu NSA poinformowano dziś na stronie Miasta Racibórz.

- Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż WSA w Gliwicach nie wziął pod uwagę m.in. protokołów posiedzeń Komisji doraźnej Rady Miasta Racibórz. Zdaniem NSA z protokołów tych wynika, że postępowanie w przedmiocie ustalenia przyczyn wypowiedzenia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy i płacy Pani Annie Ronin przeprowadzone zostało wnikliwie. Według protokołów, uznanych przez Naczelny Sąd Administracyjny za istotne, przyczyna wypowiedzenia ustalona została precyzyjnie jako niemająca związku z wykonywaniem przez Annę Ronin mandatu radnej. Zdaniem składu orzekającego Naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie protokoły te więc mogą mieć istotne znaczenie dla uznania zaskarżonej przez Annę Ronin uchwały Rady Miasta Racibórz za zgodną z prawem - czytamy na stronie urzędu.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.