Sobota, 28 listopada 2020

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Esencja życia czyli Wiatraki 2018 czas zacząć

25.10.2018 10:23 | 1 komentarz | żet

Rozpoczął się Festiwal Podróżniczy Wiatraki w Raciborzu. W czwartek i piątek podróżnicy spotykają się z dziećmi i młodzieżą. W sobotę i niedzielę kolejne atrakcje, kierowane do wszystkich odbiorców.

Esencja życia czyli Wiatraki 2018 czas zacząć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku blok szkolny Festiwalu Podróżniczego Wiatraki został podzielony na dwa dni. W czwartkowy poranek 25 października z grupą kilkudziesięciu uczniów spotkała się Aneta Skórnicka. - Pani Aneta jest świetnym przykładem tego, że można żyć pasją, można żyć sztuką - powiedział Dawid Wacławczyk (organizator festiwalu) o podróżniczce, która zajmuje się również rysunkiem.

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Mieszkałam we Francji, miałam fajną pracę, byłam grafikiem. Jednak przyszedł kryzys, firma padła, a ja zostałam bez pracy, ale za to z dużą ilością wolnego czasu - wspominała w Raciborzu A. Skórnicka. Wtedy poznała Francesca Garreta. Młody mężczyzna również dysponował nadmiarem wolnego czasu, gdyż dopiero co skończył studia architektoniczne. W ciągu kilku lat znienawidził wybrany przez jego rodziców kierunek nauki. - Postanowiliśmy gdzieś pojechać. Chcieliśmy, żeby to było daleko. Wybraliśmy Amerykę Południową - wspominała A. Skórnicka.

Na początek udali się do Limy, gdyż bilety lotnicze do stolicy Peru były wtedy najtańszą opcją podróży do Ameryki Południowej. Tak rozpoczęła się ich roczna podróż po tym kontynencie - pełna przygód i ciekawych spotkań. Nie wszędzie dało się podróżować autostopem, gdyż w wielu miejscach ruch samochodowy był zbyt mały. - Mówili na nas gringos. Oni byli dla nas trochę egzotyczni, ale my dla nich również. Czesiek, bo tak nazywałam Francesca, miał 190 centymetrów wzrostu, a tam panie mają średnio 150 cm. Niektórzy z Was również wyróżnialiby się tam wzrostem - zauważyła A. Skórnicka.


Festiwal Podróżniczy Wiatraki 2018

To już 15. edycja tego wydarzenia. Z racji 100-lecia odzyskania niepodległości organizatorzy chcą zainspirować do podróży po kraju. - Osobne miejsce w programie będą stanowiły miejsca, w które każdy z nas może pojechać jako tzw. zwykły turysta – swoim autem, rowerem, autobusem liniowym, tanimi liniami lotniczymi lub w dowolny sposób, ale przy niskim nakładzie środków. Stąd obecność akcentów prezentujących „nieodkryte” jeszcze dla szerokiej publiczności rejonów Europy i jej bliskich okolic – zapowiada Dawid Wacławczyk, dyrektor festiwalu Wiatraki.

Jednocześnie nie zabraknie gwiazd. Po 15 latach od wizyty na pierwszym festiwalu, z prelekcją o zimowym himalaizmie powróci Krzysztof Wielicki. Po raz pierwszy do Raciborza zawita Romuald Koperski. Wśród gwiazd nie zabraknie małżeństwa Kasi i Andrzeja Mazurkiewiczów, Ani i Krzysztofa Kobusów oraz Davida Kaszlikowskiego. - Gościem zupełnie wyjątkowym będzie poruszająca się na wózku Angelika Chrapkiewicz – Gądek, która nauczy nas, że „niemożliwe staje się możliwe”, jeśli tylko dobrze poukładamy swoje cele i otoczymy się odpowiednimi ludźmi – podkreśla Wacławczyk.

Spotkania z podróżnikami odbywają się w Raciborskim Centrum Kultury (RDK przy ul. Chopina 21 w Raciborzu). Szczegółowy program znajduje się TUTAJ.