Poniedziałek, 10 maja 2021

imieniny: Antoniego, Antonina, Izydora

RSS

Kultura

W ramach konferencji zaprezentują film o raciborskiej winiarni

25.10.2018 08:30 | 1 komentarz | d

- "Zobacz Znaj Zachowaj", to tytuł raciborskiej konferencji, dedykowanej zabytkom, która odbędzie się w czwartek 22 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Zwieńczeniem konferencji będzie premiera filmu Adriana Szczypińskiego oraz Wojciecha Mitręgi pt. "Winiarnia Przyszkowskiego" - informuje Mariola Jakacka, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydarzenie jest podzielone na dwa bloki. Konferencja ma na celu zwrócenie uwagi na zabytki – z bliska i jednostkowo, ale też jako zjawisko powszechne, coś, co może zainteresować nie tylko specjalistów i znawców. W bloku przedpołudniowym organizatorzy zaplanowali wykłady o odbudowie średniowiecznego ratusza w Głubczycach i o wynikach najnowszych badań archeologów w zakresie ciągle odkrywanych, średniowiecznych fortyfikacji Raciborza.

W popołudniowym bloku wykładów, dr historii sztuki Katarzyna Kwiotek opowie o współczesnych freskach w gotyckim kościele farnym w Raciborzu. W dniu konferencji otwarte zostaną dwie wystawy – fotograficzna „Detal w architekturze – pomiędzy dokumentem a kreacją” oraz prezentująca odkrycia Stowarzyszania ODRA 1945, którego członkowie pasjonują się kolekcjonowaniem pamiątek po dawnym mieście Ratibor... Ostatnia prelekcja będzie miała charakter dość pragmatyczny i poruszy istotny dla mieszkańców problem sposobu termomodernizacji budynków o wartościach konserwatorskich. Zwieńczeniem konferencji będzie premiera filmu dokumentalnego o zabytkowej, raciborskiej wytwórni win. Wykłady oraz wernisaże odbędą się na Zamku Piastowskim w Raciborzu a projekcja filmu w Raciborskim Centrum Kultury.

PROGRAM

Miejsce: Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, Racibórz.

  • 10.00 – OFICJALNE OTWARCIE, sala konferencyjna;
  • 10.10 – dr Barbara Piechaczek „Odbudowa ratusza w Głubczycach w latach 2006-2008”, sala konferencyjna;
  • 10.45 – Romuald Turakiewicz „Fortyfikacje średniowiecznego Raciborza w badaniach archeologicznych”, sala konferencyjna;
  • 11.30 – slajd show oraz wernisaż wystawy fotografii „Detal w architekturze – pomiędzy dokumentem a kreacją” autorstwa dr Gabrieli Habrom-Rokosz, uczniów Liceum Plastycznego ZSO nr 1 w Raciborzu oraz członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON;
  • 16.00 – wernisaż wystawy „Gabloty pamięci” z ekspozycją z przedwojennego Raciborza, przygotowana przez Stowarzyszenie ODRA 1945, sala kryształowa;
  • 16.30 – dr Katarzyna Kwiotek „Współczesna sztuka w gotyckim kościele – Galeria z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Raciborzu”, sala konferencyjna;
  • 17.00 – dr inż. Paweł Krause „Termomodernizacje budynków zabytkowych – technologie
  • i realizacje - poprawa izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych w budynkach zabytkowych”, sala konferencyjna;
  • 18.00 – premiera filmu Adriana Szczypińskiego oraz Wojciecha Mitręgi pt. „Winiarnia Przyszkowskiego”. UWAGA! Projekcja w sali widowiskowej RCK, ul. Chopina 21, Racibórz.

Na wszystkie wydarzenia w ramach konferencji jest wstęp wolny.

Organizatorami konferencji są: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, Powiat Raciborski oraz Miasto Racibórz.

Partnerzy: Raciborskie Centrum Kultury, Muzeum w Raciborzu, Stowarzyszenie ODRA 1945, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Liceum Plastyczne ZSO nr 1 w Raciborzu, Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Deutsche Geselschaft für Fotographie e.V.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu, opr. (d).