Niedziela, 1 sierpnia 2021

imieniny: Justyna, Nadii, Piotra

RSS

12 listopada wolny od pracy - posłowie zdecydowali

24.10.2018 09:06 | 9 komentarzy | ż
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 10:01

W tym roku 11 listopada wypada w niedzielę. Dlatego większość posłów zdecydowała, że jednorazowo, dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wolny od pracy będzie również 12 listopada.

12 listopada wolny od pracy - posłowie zdecydowali
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 listopada 2018 roku został uznany dniem wolnym od pracy na mocy Ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustawy został zgłoszony przez PiS. Za jego przyjęciem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, natomiast 77 wstrzymało się od głosu.

Długa lista wyjątków

Dzień wolny od pracy nie obejmie szpitali i ambulatoriów finansowanych ze środków publicznych. Świadczenia zdrowotne będą udzielane w tych ośrodkach zgodnie z planem. Wolnego nie będą mieć również pracownicy aptek.

Ponadto dnia wolnego od pracy nie będą mieć kierowcy i spedytorzy, pracownicy zakładów charakteryzujących się ruchem ciągłym (brak możliwości wstrzymania procesu produkcyjnego, np. w hucie), a także osoby zazwyczaj pracujące w niedziele i święta.

Dodatkowo 12 listopada nie będą obowiązywać "zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta". 

Zbyt duże koszty?

Opozycja wnioskowała o odrzucenie projektu ustawy, argumentując to stratami finansowymi dla gospodarki. Zwolennicy kontrowali te uwagi, wskazując że zazwyczaj 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. A że w tym roku jest to niedziela, więc ustanowienie dodatkowego dnia wolnego nie powinno mieć wpływu na wzrost gospodarczy bardziej niż obchody 11 listopada w minionych latach.