Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kto będzie rządził powiatem? Kto będzie starostą? [MOŻLIWE SCENARIUSZE]

23.10.2018 20:17 | 19 komentarzy | mak

Choć najwięcej mandatów w nowej radzie powiatu zgromadzili radni z Prawa i Sprawiedliwości i Wspólnoty Samorządowej, to i tak żadne z tych ugrupowań nie będzie rządzić samodzielnie. Czy dogadają się i razem stworzą koalicję? A może władzę w powiecie przejmie inny układ sił?

 Kto będzie rządził powiatem? Kto będzie starostą? [MOŻLIWE SCENARIUSZE]
Zdjęcie z ostatniego posiedzenia rady powiatu w tej kadencji. W nowej radzie zasiądzie dużo nowych osób
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rada powiatu wodzisławskiego to 27 osób. W kończącej się kadencji większość w radzie miała koalicja: Prawo i Sprawiedliwość, Wspólnota Samorządowa oraz Zgoda i Rozwój. Te trzy ugrupowania przejęły władzę w trakcie kadencji - po tym, jak w lutym 2016 r. odwołano starostę Tadeusza Skatułę. Nowym starostą został wówczas Ireneusz Serwotka (ZiR), który stoi na czele powiatu do dziś.

"Odświeżona" rada

Wyniki wyborów samorządowych pokazały, że w powiecie wiele może się zmienić. Po pierwsze - jest dużo nowych nazwisk. - Zwykle do rady powiatu wchodziła jedna trzecia nowych radnych. Teraz nowych radnych jest znacznie więcej, bo stanowią ponad 50 procent - zauważa Eugeniusz Wala, czyli doświadczony samorządowiec, który przez 20 lat zasiadał w radzie powiatu wodzisławskiego, a przez 16 lat piastował funkcję przewodniczącego rady. Jeszcze przed wyborami podjął decyzję, że nie będzie startował, dlatego poprosiliśmy go o komentarz do wyników wyborów w powiecie.

Dużo czasu na rozmowy

Eugeniusz Wala podkreśla, że tym razem przy tworzeniu koalicji ważną rolę może odgrywać... czas. W poprzednich kadencjach radni mieli maksymalnie 10 dni na to, by stworzyć koalicję. Tyle dni upływało od ogłoszenia wyników wyborów aż do pierwszej sesji. Tym razem będzie to około miesiąc. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w tak długim czasie podczas negocjacji może się wiele wydarzyć.

- Na pewno z zaciekawieniem będę obserwował to, co wydarzy się w radzie powiatu wodzisławskiego. Z doświadczenia wiem, że decyduje matematyka - podkreśla Eugeniusz Wala.

Przejdźmy więc do liczb:

  • PiS - 8 mandatów: Ryszard Zalewski, Danuta Maćkowska, Alojzy Szymiczek, Janusz Ballarin, Jolanta Górecka, Renata Glenc, Mirosław Andreczko, Joanna Rduch-Kaszuba
  • Wspólnota Samorządowa - 8 mandatów: Leszek Bizoń, Adam Krzyżak, Kornelia Newy, Zbigniew Podleśny, Jan Zemło, Robert Wala, Józef Sosnecki, Czesława Somerlik
  • Koalicja Obywatelska - 6 mandatów: Mirosław Nowak, Barbara Połednik, Krystyna Kuczera, Piotr Sobala, Sławomir Szurek, Marek Rybarz
  • Zgoda i Rozwój - 3 mandaty: Ireneusz Serwotka, Marek Hawel, Izabela Tomiczek
  • Głos Pokoleń: Tadeusz Skatuła, Roman Marcol.

Żeby mieć większość, potrzeba 14 głosów. - Od razu widać, że tak zwanym ugrupowaniom samorządowym, czyli Wspólnocie, ZiR i Głosowi Pokoleń, nie uda się stworzyć bezpartyjnej przewagi - mówi Wala. Nasz rozmówca nie wskazuje jednak, jaki scenariusz jest najbardziej realny. - Na pewno trudno byłoby wyobrazić sobie koalicję typu PiS-KO. Na takie porozumienie musiałoby być "zielone światło" z Warszawy. Ale jest zasada "nigdy nie mów nigdy". Sam pamiętam, że w pierwszej kandencji AWS zawarł koalicję z SLD, co też było zaskoczeniem. Dlatego pozostaje czekać. Z zainteresowaniem będę przyglądał się temu wszystkiemu, ale już z zewnątrz - podkreśla Eugeniusz Wala.


Co nam udało się ustalić?

Z nieoficjalnych informacji które do nas dotarły wynika, że najmocniej rozważane są dwa scenariusze. Pierwszy to porozumienie Wspólnoty z PiS-em. Razem mieliby 16 mandatów. Mamy sygnały, że wówczas rolę starosty mogłaby objąć jedna z tych osób: Danuta Maćkowska (PiS) lub Leszek Bizoń (Wspólnota). W rozmowach kuluarowych wymieniany jest również Zbigniew Podleśny (Wspólnota), czyli obecny wiceburmistrz Radlina. Ale trudno sobie wyobrazić że Barbara Magiera - która przecież wygrała w wyborach na burmistrza, nie zaproponuje mu kontynuacji.

Koalicja PiS-Wspólnota mogłaby rządzić bez dodatkowego ugrupowania, czyli ZiR. Nie jest jednak wykluczone, że propozycja współpracy padnie.

Drugi możliwy wariant to koalicja Wspólnoty z KO. Jest jednak poważne "ale". Razem mieliby 14 głosów. To za mało, by stabilnie rządzić. Wystarczy że jeden radny zachoruje, nie przyjdzie i wtedy większości brak. Dlatego tu musiałoby dołączyć inne ugrupowanie. Może właśnie ZiR.

Mniej realny wariant to szerokie porozumienie PiS, Wspólnota, KO. Ale od naszych rozmówców słyszymy, że nawet tego nie można wykluczyć, bo samorząd rządzi się nieco innymi prawami, niż polityka ogólnopolska.

W kontekście ZiR-u cały czas pojawia się pytanie o Ireneusza Serwotkę, który jest przecież starostą. Analizując całą sytuację pod kątem matematyki trudno sobie wyobrazić, że obroni swoją funkcję. Jego ugrupowanie ma tylko trzy mandaty. Poza tym nie wiadomo, czy wejdzie w skład koalicji. Sprawa nie jest jednak przesądzona. Na przykład Eugeniusz Wala w trakcie jednej z kadencji został przewodniczącym rady nawet wówczas, gdy jego ugrupowanie miało tylko dwa mandaty. Z rozmów kuluarowych wynika jednak, że większe szanse są na to, że starostą zostanie ktoś ze Wspólnoty albo PiS (zakładając, że dojdzie do takiej koalicji).

Ludzie:

Eugeniusz Wala

Eugeniusz Wala

Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.