Poniedziałek, 20 maja 2019

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Wygrani i przegrani czyli szczegółowe wyniki wyborów do Rady Miasta Racibórz

23.10.2018 11:00 | 1 komentarz | żet

W nowej Radzie Miasta Racibórz nie zobaczymy kilku doświadczonych samorządowców. W tym gremium nie zabraknie też nowych twarzy. Ostateczny kształt rady będzie znany po rozstrzygnięciu wyborów na prezydenta Raciborza. Wówczas zwycięzca (Dariusz Polowy lub Mirosław Lenk) będzie musiał zrezygnować z wywalczonego mandatu radnego, a jego miejsce zajmie kolejna osoba z listy w danym okręgu.

Wygrani i przegrani czyli szczegółowe wyniki wyborów do Rady Miasta Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyniki wyborów do Rady Miasta Racibórza w okręgu numer 1 (wybrani do rady):

  • Michał Kuliga (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 652 głosy
  • Anna Ronin (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 612 głosów
  • Ludmiła Nowacka (KWW Łączy nas Racibórz) - 564 głosy
  • Józef Galli (KWW Michała Fity) - 420 głosów
  • Justyna Henek-Wypior (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 321 głosów
  • Marcin Fica (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 275 głosów
  • Piotr Klima (KWW Dariusz Polowy- Racibórz może być wielki) - 267 głosów

Wyniki wyborów do Rady Miasta Racibórza w okręgu numer 2 (wybrani do rady):

  • Leon Fiołka (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 588
  • Zuzanna Tomaszewska (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 414
  • Magdalena Kusy (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 358
  • Eugeniusz Wyglenda (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 309 głosów
  • Marian Czerner (KWW Michała Fity) - 289 głosów
  • Witold Ostrowicz (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 277 głosów
  • Stanisław Borowik (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 253 głosy
  • Michał Szukalski (KWW Michała Fity) - 172 głosy

Wyniki wyborów do Rady Miasta Racibórza w okręgu numer 3 (wybrani do rady):

  • Dariusz Polowy (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 1240 głosów
  • Michał Fita (KWW Michała Fity) - 1021 głosów
  • Mirosław Lenk (Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 865 głosów
  • Henryk Mainusz (Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 350 głosów
  • Anna Szukalska (KWW Michała Fity) - 229 głosów
  • Anna Wacławczyk (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 226 głosów
  • Krystyna Klimaszewska (KW Łączy nas Racibórz) - 222 głosy
  • Zygmunt Kobylak (KWW TAK.) - 146 głosów

Wyniki kandydatów, którzy nie dostali się do rady z okręgu nr 1:

  • Wiesław Szczygielski(KWW Razem dla Rciborza i Mirosław Lenk) - 256 głosów
  • Krzysztof Myśliwy (KWW TAK.) - 244 głosy
  • Justyna Poznakowska (KWW Michała Fity) - 152 głosy
  • Irena Żylak(KWW Razem dla Rciborza i Mirosław Lenk) - 133 głosy
  • Piotr Morka(KWW Razem dla Rciborza i Mirosław Lenk) - 118 głosów
  • Tomasz Bieliński (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 102 głosy
  • Mirosław Marcinków (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 100 głosów
  • Wojciech Janiczko (KWW Michała Fity) - 94 głosy
  • Daniel Małczok (KWW Michała Fity) - 89 głosów
  • Daniel Tumula (Łączy nas Racibórz) - 87 głosów
  • Piotr Mielniczyn (KWW Michała Fity) - 85 głosów
  • Grzegorz Jakosz (KWW Michała Fity) - 82 glosy
  • Katarzyna Marców (Łączy nas Racibórz) - 79 głosów
  • Katarzyna Teodorowicz (KWW TAK.) - 74 głosy
  • Tomasz Kuryłowicz (KWW Razem dla Rciborza i Mirosław Lenk) - 70 głosów
  • Barbara Modrzejewska (KWW TAK.) - 67 głosów
  • Danuta Skóra (Łączy nas Racibórz) - 65 głosów
  • Franciszka Gruszka (KWW Michała Fity) - 63 głosy
  • Danuta Nowosielska-Swadźba (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 60 głosów
  • Ireneusz Ciesielski (KWW TAK.) - 53 głosy
  • Jolanta Wolna (KWW Michała Fity) - 51 głosów
  • Beata Mros-Jaszewska (KWW TAK.) - 49 głosów
  • Monika Ziółkowska (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 44 głosy
  • Adrianna Czopek (KWW TAK.) - 38 głosów
  • Krzysztof Złoczowski (Łączy nas Racibórz) - 33 głosy
  • Sabina Ziemkiewicz Łączy nas Racibórz) - 31 głosów
  • Marta Chojecka (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 30 głosów
  • Irena Gadzicka (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 26 głosów
  • Witold Nowak (KWW TAK.) - 25 głosów
  • Emilia Stajner (KWW Michała Fity) - 24 głosy
  • Daniel Siniakiewicz (KWW TAK.) - 23 głosy
  • Izabela Spandel-Piwowar(KWW Razem dla Rciborza i Mirosław Lenk) - 22 głosy
  • Robert Koziarski (KWW TAK.) - 17 głosów
  • Sławomir Rubiś (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 9 głosów
  • Mieczysław Swadźba (Łączy nas Racibórz) - 5 głosów

Wyniki kandydatów, którzy nie dostali się do rady z okręgu nr 2:

  • Paweł Rycka (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 245 głosów
  • Marcin Komor (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 228 głosów
  • Irena Białuska (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 209 głosów
  • Danuta Hryniewicz (KW Łączy Nas Racibórz) - 150 głosów
  • Beata Szyjka (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 137 głosów
  • Tomasz Jabłonka (KW Łączy Nas Racibórz) - 131 głosów
  • Marek Zimnicki (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 119 głosów
  • Samson Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem) - 117 głosów
  • Gabriela Kryk (KWW Michała Fity) - 104 głosy
  • Joanna Rzepiel (KWW Michała Fity) - 102 głosy
  • Tomasz Morański (KWW Michała Fity) - 99 głosów
  • Łukasz Bordo (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 97 głosów
  • Dawid Jaszczyszyn (KWW Michała Fity) - 91 głosów
  • Natalia Świerczek (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 85 głosów
  • Andrzej Morański (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 84 głosy
  • Elżbieta Molęda (KWW Michała Fity) - 73 głosy
  • Anna Brachman (KWW TAK.) - 72 głosy
  • Andrzej Przybyła (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 70 głosów
  • Edyta Mendelska (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 64 głosy
  • Dorota Klimek (KWW TAK.) - 63 głosy
  • Michał Miczek (KWW TAK.) - 63 głosy
  • Pzemysław Kiderys (KWW Michała Fity) - 62 głosy
  • Szymon Zieliński (KWW TAK.) - 61 głosów
  • Jerzy Dębina (KWW TAK.) - 55 głosów
  • Marta Gawenda (KWW TAK.) - 52 głosy
  • Jerzy Rudzki (KW Łączy Nas Racibórz) - 50 głosów
  • Aleksander Kasiuchnicz (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 49 głosów
  • Jarosław Jaworowski (KW Łączy Nas Racibórz) - 45 głosów
  • Aleksandra Wyglenda (KKW SLD Lewica Razem) - 45 głosów
  • Marcin Janus (KWW TAK.) - 44 głosy
  • Jadwiga Buchta (KWW Michała Fity) - 42 głosy
  • Elżbieta Skrzymowska (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 42 głosy
  • Krystyna Obarymska (KW Łączy Nas Racibórz) - 40 głosów
  • Magdalena Soroka (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 39 głosów
  • Bożena Kałużyńska (KKW SLD Lewica Razem) - 34 głosy
  • Bożena Pietrzak-Tychy (KW Łączy Nas Racibórz) - 32 głosy
  • Andrzej Śliwicki (KWW TAK.) - 31 głosów
  • Wojciech Hyjek (KW Łączy Nas Racibórz) - 29 głosów
  • Sabina Klimaszka (KWW TAK.) - 27 głosów
  • Joanna Rasek (KWW TAK.) - 27 głosów
  • Wojciech Błajda (KWW Michała Fity) - 24 głosy
  • Szymon Chwalczyk (KKW SLD Lewica Razem) - 20 głosów
  • Justyna Mackiewicz (KKW SLD Lewica Razem) - 19 głosów
  • Maciej Majcherek (KW Łączy Nas Racibórz) - 19 głosów
  • Nikodem Szotek (KKW SLD Lewica Razem) - 13 głosów
  • Stanisław Panuszewski (KKW SLD Lewica Razem) - 5 głosów

Wyniki kandydatów, którzy nie dostali się do rady z okręgu nr 3:

  • Piotr Żurawik (KW Łączy nas Racibórz) - 176 głosów
  • Dawid Łomnicki (KWW Michała Fity) - 159 głosów*
  • Barbara Halfar (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 158 głosów*
  • Jan Wiecha (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 139 głosów
  • Jerzy Wiśniewski (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 115 głosów
  • Krystyna Wawrzykowska-Pietrasina (KWW Michała Fity) - 101 głosów
  • Grzegorz Procajło (KWW Michała Fity) - 97 głosów
  • Olga Czerny (KWW TAK.) - 94 głosy
  • Marek Rapnicki (KWW TAK.) - 88 głosów
  • Krystyna Słotwińska (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 87 głosów
  • Jarosław Łęski (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 86 głosów*
  • Kamil Ludwikowski (KWW Michała Fity) - 79 głosów
  • Elżbieta Makohon-Ciesielska (KWW TAK.) - 79 głosów
  • Marcin Doczumiński (KWW Michała Fity) - 78 głosów
  • Rafał Jarzombek (KWW TAK.) - 74 głosy
  • Małgorzata Malik-Kęsicka (KWW TAK.) - 72 głosy
  • Lucjan Siorak (KWW TAK.) - 69 głosów
  • Piotr Dominiak (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 61 głosów
  • Magdalena Czech-Majer (KW Łączy nas Racibórz) - 57 głosów
  • Kornelia Fica (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 54 głosy
  • Agnieszka Motyka-Adamczyk (KW Łączy nas Racibórz) - 52 głosy
  • Andrzej Kuśnierz (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 51 głosów
  • Justyna Grabiec (KWW TAK.) - 47 głosów
  • Alina Litewka-Kobyłka (KWW TAK.) - 44 głosy
  • Katarzyna Książek (KWW Michała Fity) - 42 głosy
  • Mariusz Marchwiak (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 40 głosów
  • Irena Jędrzejewska (KW Łączy nas Racibórz) - 40 głosów
  • Przemysław Szweda (KW Łączy nas Racibórz) - 39 głosów
  • Leszek Pruszak (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 37 głosów
  • Anna Mucha (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 35 głosów
  • Włodzimierz Dulian (KWW Michała Fity) - 33 głosy
  • Ewa Klimaszewska (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 31 głosów
  • Krystian Majer (KW Łączy nas Racibórz) - 31 głosów
  • Zuzanna Bozio-Pałyga (KWW Michała Fity) - 26 głosów
  • Katarzyna Kruk (KWW Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk) - 28 głosów
  • Monika Zippel (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 18 głosów
  • Tadeusz Nieznański (KWW TAK.) - 15 głosów
  • Tomasz Szmig (KW Łączy nas Racibórz) - 13 głosów
  • Anna Senftleben (KWW Dariusz Polowy - Racibórz może być wielki) - 11 głosów

Uwaga: Jak widać, na liście przegranych znajdują się osoby, które otrzymały więcej głosów niż niektórzy przyszli radni. Wynika to ze stosowania metody d'Hondta przy rozdziale mandatów na poszczególne listy wyborcze. Szczegółowo opisaliśmy ten mechanizm tutaj: Kandydat wygrywa, ale nie wchodzi do rady... czyli co to jest metoda d’Hondta i dlaczego warto wiedzieć na czym polega?


*Kto zachował szansę na mandat w Radzie Miasta Racibórz?

W zalezności od wyniku II tury wyborów na prezydenta Raciborza oraz przyszłego kształtu koalicji, osoby oznaczone gwiazdką mają szansę wejść do rady.

W przypadku zwycięstwa Mirosława Lenka, zwolniony przez niego mandat przejmie kolejna osoba z jego listy w okręgu nr 3, czyli Barbara Halfar. W razie zwycięstwa Dariusza Polowego, zwolniony przez niego mandat przejdzie na Jarosława Łęskiego.

Kształt przyszłej koalicji rządzącej miastem może zależeć też od postawy Michała Fity. Zwycięska w wyborach strona może próbować przeciągnąć go na swoją stronę np. powierzając mu stanowisko wiceprezydenta Raciborza. W takim wariancie zwolniony przez niego mandat radnego obejmie kolejna osoba z jego listy w okręgu nr 3, czyli Dawid Łomnicki.