środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Plany były, ale nowego przedszkola nie będzie?

19.10.2018 21:57 | 0 komentarzy | juk

Były szumne zapowiedzi, kolorowe prezentacje... i to by było na tyle. W Pszowie chcą odstąpić od pomysłu budowy nowoczesnego przedszkola.

Plany były, ale nowego przedszkola nie będzie?
Władze Pszowa chcą by pomieszczenia po Szynku wypełniły się gwarem przedszkolaków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie tak dawno, bo kilka miesięcy temu na łamach "Nowin Wodzisławskich" informowaliśmy o ambitnych planach pszowskich włodarzy dotyczących budowy nowego przedszkola. Okazuje się jednak, że prawdopodobnie nowej placówki nie będzie. Planowana jest za to kolejna adaptacja miejskich pomieszczeń na cele przedszkolne.

Planowali modułową placówkę

Pomysł budowy nowego przedszkola wśród pszowskich urzędników pojawił się w kwietniu z prostego powodu - w mieście brakuje miejsc dla maluchów. Już po tegorocznej rekrutacji do miejskich przedszkoli dla 34 dzieci zabrakło miejsc. Z pszowskiej ewidencji urodzeń, wynika, że liczba dzieci w wieku przedszkolny (od 3 do 6 lat) z roku na rok będzie wzrastać. Dlatego, aby zagwarantować maluchom miejsca w placówkach (co według przepisów oświatowych jest obowiązkiem samorządu), włodarze najpierw zaadaptowali na cele przedszkolne pomieszczenia krzyżkowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej, a później postanowili wybudować nowe przedszkole.

Zdecydowano, że nowa placówka powstanie na około 1,2 hektarowej miejskiej działce przy ul. POW (boczna ul. Pawła Skwary, w niedalekiej odległości od ośrodka zdrowia "Na Lamżowcu"). 3-oddziałowe modułowe przedszkole o powierzchni około 600 m2 miało pomieścić maksymalnie 75 maluchów. Planowano, że obiekt będzie budynkiem parterowym. Taki wariant pozwalał na obniżenie kosztów jego budowy, ponieważ budynki parterowe mają mniejsze wymagania pod względem dostosowania do przepisów przeciwpożarowych. Obiekt miał być gotowy już jesienią przyszłego roku.

Zamiast budowy, adaptacja

Całkowity koszt budowy placówki nie został do tej pory oszacowany. Jej wartość miała zostać poznana po zakończeniu przetargu, który miasto przygotowuje od kilku miesięcy. Wstępnie włodarze zabezpieczyli w budżecie na realizację inwestycji 624 tys. zł. We wrześniowym projekcie uchwały budżetowej jednak znikł zapis o budowie wielooddziałowego przedszkola przy ul. POW. Zamiast niego pojawiła się pozycja pod nazwą "Przebudowa części budynku Gościńca Pszowskiego na oddziały przedszkolne". Na zadnie przeznaczono... 5 tys. zł. Większość pszowskich radnych była skołowana przestawionymi zapisami. W trackie wrześniowej sesji dyskutowano na ten temat. - Prace nad