Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Siódemka Nowin. Adam Smyczek o przyszłości Krzyżanowic

19.10.2018 14:29 | 0 komentarzy | mad

19 października skontaktował się z nami Adam Smyczek, kandydat na wójta gminy Krzyżanowice. Przekazał, że pytania przesłane w zeszłym tygodniu, nie dotarły do niego. Zapowiedział, że odniesie się do poruszonych przez nas kwestii, co zrobił jeszcze tego samego dnia (szczegóły poniżej).

Siódemka Nowin. Adam Smyczek o przyszłości Krzyżanowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Kwestia skanalizowania gminy – jak sprawić by wieś znalazła się w XXI wieku? Do dziś opróżniane są szamba, a unijne przepisy są coraz bardziej restrykcyjne dla gmin, które nie mają uregulowanej gospodarki kanalizacyjnej. Kiedy i w jaki sposób gmina zostanie skanalizowana?

Adam Smyczek: Brak kanalizacji to faktycznie najważniejszy i najtrudniejszy do realizacji temat w naszej gminie. Przez ostatnie 8 lat zrobiono ws. kanalizacji niewiele, jednak skutecznie zniechęcano mieszkańców, podając wartość 21 zł za m3. Wartość ta była współczynnikiem DGC, który jest dynamicznym kosztem jednostkowym pomagającym w ocenie efektywności ekonomicznej projektów, a nie faktycznym kosztem. Bez zewnętrznych środków sami nie jesteśmy wstanie zrealizować tej inwestycji. Mam gotową koncepcję na rozwiązanie tego problemu, którą przedstawiałem częściowo mieszkańcom podczas moich spotkań wyborczych.

2. Problem smogu nasilający się w okresie grzewczym – jakie działania może Pana/Pani zdaniem podjąć gmina na swoim obszarze, poza promowaniem rządowego programu „Czyste powietrze”? Co Pani/Pan sądzi o najnowszym pomyśle z Raciborza: strefa bez węgla w piecach, wdrażanym stopniowo przez samorząd?

Adam Smyczek: Zachęcam mieszkańców do zmiany instalacji grzewczych na instalacje gazowe oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zauważam tendencyjny wzrost cen węgla i instalacje gazowe zaczynają być coraz bardziej opłacalne. Czy najnowszy pomysł z Raciborza "strefa bez węgla" jest dobrym kierunkiem, zależy od opinii mieszkańców. Mogę szerzej odpowiedzieć na to pytanie po przeprowadzeniu konsultacji społecznych w naszej gminie.

3. Wieś chwaląca się nową fabryką czy też wieś sielska – anielska – do czego Pani/Pana zdaniem ma dążyć gmina: do modelu pietrowickiego gdzie nowy, wielki inwestor zmienia wiejską okolicę w park przemysłowy czy do takiego, który zapewnia spokój mieszkańcom, którzy znaleźli w pozamiejskiej okolicy miejsce wypoczynku po pracy, do której dojeżdżają w miastach?

Adam Smyczek: Uważam, że wieś "sielska - anielska" nie wyklucza pozyskania proekologicznych inwestorów oraz nowoczesnych technologii. W swoim programie zaznaczyłem, że należy stworzyć "mapę potrzeb" naszych i potencjalnych przedsiębiorców, która ma być spójna z wizerunkiem gminy atrakcyjnej turystycznie i ekologicznie, ale przede wszystkim z oczekiwaniami mieszkańców.

4. Proszę wymienić trzy najpilniejsze inwestycje drogowe, których potrzebuje Państwa gmina w ciągu najbliższych 5 lat. Jaki jest pomysł na ich sfinansowanie?

Adam Smyczek: Na pierwszym miejscu przebudowa ulicy Raciborskiej i Powstańców Śląskich w Chałupkach i Zabełkowie, współfinansowanie ze środków zewnętrznych, o które zabiegamy. Kolejna ulica Rakowiec w Rudyszwałdzie - współfinansowanie ze stroną czeską. Jest jeszcze kilka dróg, które wymagają modernizacji jak np. drogi powiatowe, na które nie mamy bezpośredniego wpływu.

5. Jak można unowocześnić jednostki OSP z obszaru gminy – które i czym (chodzi nam o szanse na nowe lub nowsze wozy bojowe)?

Adam Smyczek: Moim zdaniem unowocześnienie jednostek OSP jest ważne, ale nie możemy zapomnieć, że równie ważne jest podnoszenie kwalifikacji naszych strażaków. Nowy wóz bojowy potrzebny jest przede wszystkim w OSP Chałupki oraz w Bieńkowicach. Będę się starał utrzymywać i rozwijać wyskoki standard we wszystkich jednostkach OSP, gdyż tym samym zapewniamy lepsze bezpieczeństwo mieszkańców w nasze gminie.

6. Aktualna sieć oświatowa w gminie – czy Pani/Pan widzi potrzebę zmian w niej, wprowadzenia oszczędności? Jeśli tak, to w jaki sposób i gdzie?

Adam Smyczek: Zmiany w sieci oświatowej w gminie są potrzebne i pożądane, należy rozpocząć proces przywrócenia placówek oświatowych w Owsiszczach i Bolesławiu. Pilne jest podjęcie działań w celu utworzenia żłobka w naszej gminie. Zawarłem to w swoim programie, a potwierdzili mi to mieszkańcy podczas naszych spotkań. Uważam, że na edukacji naszych dzieci i oświacie nie powinniśmy oszczędzać.

7. Proszę wymienić jeden ważny dla gminy problem – spoza wymienionego przez nas zakresu. W jaki sposób chce go Pani/Pan rozwiązać?

Adam Smyczek: Jednym z głównych problemów naszej gminy jest brak dialogu i konsultacji społecznych, chcę dać większe kompetencje radom sołeckim i oddać głos mieszkańcom. My jako mieszkańcy widzimy i reagujemy na najpilniejsze problemy naszego otoczenia. Moje spostrzeżenia dotyczące innych problemów naszej gminy, zostały zawarte w programie.


Zobacz również: Siódemka Nowin. Grzegorz Utracki odpowiada na pytania o przyszłość Krzyżanowic.

Czytaj podobne