Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Komitet Zawadzkiego pozwał naczelnego lokalnej gazety

19.10.2018 12:01 | 3 komentarze | juk

Przedstawiciele Wspólnoty Samorządowej złożyli pozew w trybie wyborczym przeciwko redaktorowi naczelnemu "Pszowika". Poszło o artykuł dotyczący zamiaru zwolnienia kierownika pszowskiej komunalki.

Komitet Zawadzkiego pozwał naczelnego lokalnej gazety
Fragment okładki miesięcznika "Pszowik", który zawierał pozwany przez Wspólnotę Samorządową artykuł "Układ"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komitet wyborczy Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa, z list którego o fotel burmistrza Pszowa ubiega się Ryszard Zawadzki, złożył 17 października w rybnickim ośrodku zamiejscowym Sądu Okręgowego w Gliwicach wniosek przeciwko Leszkowi Piątkowskiemu, redaktorowi naczelnemu miesięcznika "Pszowik". Pozew dotyczył tekstu "Układ", który pojawił się październikowym numerze miesięcznika. W artykule Piątkowski opisuje sprawę zamiaru zwolnienia kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Pszowie Grzegorza Lelka przez burmistrza Pszowa Katarzynę Sawicką-Muchę. Gdzie po wygraniu wyborów przez Ryszarda Zawadzkiego wolny wakat w komunalce mogłaby zająć np. Saiwicka-Mucha. Zdaniem Wspólnoty w artykule, były zawarte informacje nieprawdziwe. Dlatego domagała się m.in. przeprosin, sprostowania w lokalnych mediach oraz wpłacenia 8 tys. zł na rzecz inwestycji charytatywnej parafii NNMP w Pszowie.

Pozew był rozpatrywany w trybie wyborczym - to znaczy, że sąd na jego rozpatrzenie miał 24 godziny. W konsekwencji tego samego dnia, w którym został złożony, odbyła się rozprawa. Po rozpoznaniu sprawy sąd w całości wniosek oddalił. Jego zdaniem żądania Wspólnoty nie mogły zostać uwzględnione przede wszystkim dlatego, że kwestionowane sformułowania zawarte w tekście nie zawierały informacji nieprawdziwych.

- Rolą prasy jest m.in. obnażanie niegodziwości polityków, którzy przecież ślubowali działać dla dobra swoich wyborców. Dziennikarze często płacą za to srogą cenę. Tym razem politykom się nie udało wygrać - krótko komentuje sprawę Leszek Piątkowski.

Przypomnijmy, że Nowiny Wodzisławskie dwukrotnie opisywały sprawę zamiaru zwolnienia kierownika Lelka - w artykułach Pracownicy komunalki murem za swoim szefem oraz Dzielą skórę na niedźwiedziu? Kandydat rezygnuje ze startu w wyborach.

Ludzie:

Ryszard  Zawadzki

Ryszard Zawadzki

Ryszard Józef Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1951 w Nysie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.