Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Fita, Krzyżek i Lenk odnieśli się do informacji o przekształceniu zbiornika Racibórz w mokry

19.10.2018 09:23 | 6 komentarzy | mad

Konferencja podsumowująca stan zaawansowania budowy zbiornika Racibórz wywołała wiele emocji.

Fita, Krzyżek i Lenk odnieśli się do informacji o przekształceniu zbiornika Racibórz w mokry
Zbiornik Racibórz w budowie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj informowaliśmy o konferencji prasowej poświęconej budowie zbiornika Racibórz. W trakcie spotkania poinformowano, że realizacja przekroczyła 53,6% zaawansowania rzeczowego, zauważono również, że intencją rządu jest to, aby przeprojektować zbiornik z suchego na mokry. – Tak miało być od początku, jednak na przestrzeni dziejów podjęto złą decyzję – podkreślał Grzegorz Witkowski z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W spotkaniu uczestniczył m.in. kandydat na prezydenta Dariusz Polowy, po zakończeniu konferencji podzielił się informacjami na swoim Facebooku. - Jest to strategiczna decyzja, która jest rezultatem długich przygotowań, analiz i ciężkiej pracy. Pan Wiceminister podczas konferencji wspomniał, że wspierałem ją od długiego czasu. Dla nas i Raciborza oznacza ona w końcu bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, realną możliwość rozwoju w kontekście portu na Odrze i w konsekwencji żeglugi śródlądowej oraz szalenie ważny aspekt: turystyczno-rekreacyjny na powstałym zalewie – napisał.

Na wpis i doniesienia medialne zareagował radny miejski oraz kandydat na prezydenta Michał Fita. - Przypomnę, że informacje o przeprojektowaniu zbiornika Racibórz z suchego na mokry podano do informacji publicznej już w październiku 2016 r. Jednocześnie poinformowano, że zabezpieczono na ten cel 670 mln złotych – informował Fita w swoim oświadczeniu.

- Przyjechać do Raciborza i oznajmić, że Zbiornik Racibórz Dolny będzie zbiornikiem mokrym, to tak jakby oznajmić rolnikowi, że jego kury jutro znowu zniosą jaja. Nieznajomość tematu ministra, dyrektora Wód Polskich i o zgrozo kandydata na prezydenta jest tak daleka, że oznajmiają rewelacje przyjęte ustawą przez Sejm RP w 2001 roku – grzmiał Wojciech Krzyżek zastępca Lenka w komentarzu na Facebooku pod odnośnikiem do relacji z konferencji w portalu Nowiny.pl. - Program dla Odry 2006 – wieloletni program modernizacji Odrzańskiego Systemu Wodnego, został przyjęty ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o ustanowieniu programu wieloletniego „Program dla Odry – 2006” (Dz.U.2001.98.1067). Budowa zbiornika Racibórz Dolny. W ramach programu w etapie III jest realizacja zbiornika wielofunkcyjnego, czyli mokrego. Na dowód tego podaję dwa slajdy z oficjalnej prezentacji ściągniętej ze strony rządowej (RZGW) z 2011 roku. Strzał w kolano to mało powiedziane – to kompromitacja przedstawiciela Rządu RP i kandydata na prezydenta miasta – dodał.

Ubiegający się o reelekcję Mirosław Lenk postanowił również zabrać głos, napisał na swoim Facebooku długie oświadczenie. - Ktoś tu odleciał bardzo wysoko a przecież to są wybory samorządowe! – skomentował. - Czemu ten rząd zatrzymał remont dworca w Raciborzu (projekt miał być realizowany w 2017 roku), dlaczego nie zrealizował chodnika na ul. Kwiatowej (projekt budowlany zrobiło miasto kilka lat temu), dlaczego nie zrealizował remontu kapitalnego drogi krajowej 45 w ciągu ul. Bogumińskiej i Hulczyńskiej (dokumentacja wykonana kilka lat temu czeka na realizację. Warto wspomnieć, że kilka lat temu na czele grupy protestującej stał ówczesny radny dzielnicy Studzienna a obecnie kandydat na radnego z ramienia PIS!). Dlaczego wreszcie od wielu lat GDDKiA (instytucja rządowa) nie realizuje obwodnicy Raciborza? Właśnie…dlaczego – pytał.

Do jego słów z kolei odniósł się wiceminister sprawiedliwości oraz kandydat do Sejmiku Województwa Śląskiego Michał Woś. - Rządzi Pan w Raciborzu 12 lat. Pana partia rządziła w Polsce przez 2 kadencje. Dlaczego w tym czasie nie zrealizował Pan i rząd z PO dworca w Raciborzu (wstyd dla miasta od powodzi), dlaczego nie zrealizował chodnika na ul. Kwiatowej, dlaczego nie zrealizował remontu kapitalnego drogi krajowej 45 w ciągu ul.Bogumińskiej i Hulczyńskiej. Dlaczego wreszcie od wielu lat GDDKiA (instytucja rządowa) nie zrealizował obwodnicy Raciborza? Właśnie… CZYSTA NIEUDOLNOŚĆ – ripostował.

Czytaj również: Zbiornik Racibórz ma być gotowy w 2020 roku [ZDJĘCIA, FILM].

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych