Poniedziałek, 19 listopada 2018

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Trafne uwagi, celne zarzuty, cięte riposty. Przypominamy najciekawsze momenty wodzisławskiej debat

17.10.2018 11:23 | 4 komentarze | art

W debacie kandydatów na prezydenta Wodzisławia nie brakowało ciekawych wypowiedzi. Wyłapaliśmy najciekawsze z nich. Przedstawiamy je poniżej. 

Trafne uwagi, celne zarzuty, cięte riposty. Przypominamy najciekawsze momenty wodzisławskiej debat
Debata kandydatów na prezydenta bez wątpienia była najciekawszym, jak do tej pory wydarzeniem kampanii wyborczej w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dotyczące smogu

- Kiedyś wspomniałem, że Wodzisław jest miastem mistrzów, ale z tego mistrzostwa powinniśmy zrezygnować, powinniśmy wypaść ze szczytu tabeli najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – Biernacki.

- Na pewno nie rozwiążemy problemu smogu śpiewając piosenki i wieszając bilbordy - Biernacki

- Udało nam się zmodernizować mniej więcej 1/3 zasobów miejskich, plus inwestycje, które doceniali moim przedmówcy, mówiąc o rozbudowie sieci ciepłowniczej w Starym Mieście - Kieca.

Dotyczące ścieżek rowerowych i innej infrastruktury

- Drogi rowerowe i rowery są potrzebne. Ale to dodatek do dobrze funkcjonującej infrastruktury drogowej (…). W Wodzisławiu popatrzmy najpierw jak wyglądają drogi, ul. Jastrzębska, Pszowska - Mrozek.

- Jeśli mówimy o budowie ścieżek rowerowych, to na pewno nie mamy na myśli malowania pasów na czerwono, zwłaszcza na drodze (26 Marca – przyp. red.), która wymaga remontu i która w przyszłości całkowicie będzie musiała być wyremontowana – Biernacki.

Dotyczące przedsiębiorczości i gospodarki

- Są strefy ekonomiczne, gospodarcze, inwestycyjne. Dziwnym trafem stoją one w Wodzisławiu puste. Ci przedsiębiorcy, którzy tu byli przenieśli się do ościennych gmin, gminy Godów, gminy Gorzyce – Mrozek.

- Codziennie rano na węzłach autostrady w Mszanie i Gorzycach stoją auta z rejestracjami SWD, a ludzie dalej autobusami podstawionymi przez Czechów do pracy, do ich zakładów pracy – Mrozek.

- Pan prezydent mówi, że konieczne było uruchomienie szybkiej kolei do Rybnika, bo drogi są zakorkowane. Są zakorkowane, bo mieszkańcy Wodzisławia muszą do pracy jeździć do Rybnika i Gliwic, bo w Wodzisławiu pracy nie znajdą. Dobrze, że mają kolejkę – Mrozek.

- W 2007 r. według danych PUP bezrobocie w Wodzisławiu wynosiło niespełna 12 procent. Na koniec ubiegłego roku było to 5,2 procent – Kieca.

- Nie będziemy się porównywać do Czech, bo prezydent Wodzisławia nie jest prezydentem Czech. Wystarczy zapytać, dlaczego tam przedsiębiorstwa lepiej funkcjonują. U nas nie ma aż takiego wsparcia państwa dla przedsiębiorców, jak w Czechach – Kieca.

- W ciągu ostatnich latach ilość metrów kwadratowych, za które opłaca się podatek od nieruchomości dla działalności gospodarczej wzrosła o 16 procent – Kieca.

- Zgadzam się, że metry kwadratowe się zwiększyły, ale zwiększyły się też podatki – Biernacki.

- 12 lat strefa na Maju czeka na dojazd i po raz kolejny jest to w programie wyborczym prezydenta. To tak fajnie, że można przez 12 lat mieć ten sam program i go nie realizować – Biernacki.

- Nasze społeczeństwo się starzeje. Powstał dom dla seniora dla Maju. Może to jest kierunek rozwoju dla miasta? Może postawmy więcej takich domów i zbudujmy wokół tego nasze przedsiębiorstwa, nasze usługi – Biernacki.

- Obecnie miasto wydaje sporo pieniędzy na promocję, ale nic z tego nie ma. Wiele inwestycji w Wodzisławiu było nakierowanych na osobisty sukces Mieczysława Kiecy – Prus.

- W Wodzisławiu działa bardzo dużo mikro i małych przedsiębiorstw. Czy są zadowoleni? Uważam, że nie. Nie ma pracowników, przedsiębiorcy mają kłopoty z uiszczaniem opłat. Mówienie, że w Wodzisławiu jest klimat proinwestycyjny i sprzyjający inwestorom? Uważam, że tak nie jest – Prus.

Dotyczące zadłużenia miasta

- Cieszę się, że mamy park rozrywki, ale to nie jest inwestycja, która kiedykolwiek miastu się zwróci. Możemy to porównać do sytuacji kiedy w domu zepsuje się pralka, wieje spod okien, a ojciec rodziny kupuje 50-calowy telewizor – Biernacki.

Dotyczące sportu, kultury i rekreacji

- Jest kuriozalne, że obecnie piłkarze muszą na treningi przechodzić przez drogę krajową by dojść do boiska przy ul. Skrzyszowskiej. To niedopuszczalne – Prus.

- Kiedy byłem dyrektorem izby celnej, to kiedy mówiłem, że jestem z Wodzisławia, to nikt nie wiedział co to jest, ale kiedy mówiłem Odra Wodzisław, to każdy wiedział – Mrozek.

- Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że jako prezydent miasta będę prowadził w ten sposób współpracę ze sportem, że wskażę jeden słuszny klub, czy jedną słuszną dyscyplinę sportu – Kieca.

Dotyczące pytań i odpowiedzi kandydatów

- Mam do pana małą podpowiedź, jak w krótkim czasie zwiększyć liczbę mieszkańców Wodzisławia. Wystarczy, że się pan do niego przeniesie wraz z rodziną – Biernacki do Mrozka, kiedy ten odpowiedział, jak sprawić by w Wodzisławiu chciano mieszkać.

- Jeśli Wodzisław się będzie rozwijał i będzie się tu chciało mieszkać, to moje dzieci na pewno się tu przeprowadzą – Mrozek do Biernackiego.

- Jak chce pan korzystać z pieniędzy z programów rządowych. Gdyby pan zamierzał z nich korzystać, to nie rozumiem jak pan będzie chciał z nich korzystać, skoro pańscy przyjaciele z partii określają nas mianem szarańczy – Mrozek do Kiecy.

- Brakuje jeszcze słów, wypowiedzianych na rynku przez obecną tu panią poseł, że jak nie będzie w mieście sprawnego menadżera, w domyśle z partii rządzącej, to do tego miasta nie popłyną żadne środki. Nie zgadzamy się na korupcję polityczną – Kieca do Mrozka.

- Ja z Krostoszowic mam na wodzisławski rynek bliżej, niż większość mieszkańców wodzisławskich dzielnic – Mrozek do Kiecy, kiedy ten zapytał go dlaczego zdecydował się kandydować na urząd prezydenta miasta.

Dotyczące pytań publiczności

- Nie oszukujmy się, że Wodzisław nigdy nie będzie centrum turystycznym. Miasto powinno być znane z gospodarki, śląskiego etosu pracy, dobrych firm i dobrych zarobków. Turystykę zostawmy Beskidom i powiatom ościennym, które są bliżej miejsc turystycznych – Mrozek.

- Odniosę się, że w Wodzisławiu nigdy nie będzie turystyki. 684 wydarzenia kulturalne w ubiegłym roku. I tyle – Kieca.

Ludzie:

Dariusz Prus

Dariusz Prus

Były wicestarosta powiatu wodzisławskiego 

Jarosław Mrozek

Jarosław Mrozek

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.