Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Lubomia)

17.10.2018 07:00 | 2 komentarze | mak

Każdemu kandydatowi na wójta, burmistrza, prezydenta w powiecie wodzisławskim zadaliśmy trzy pytania, dotyczące problemów, sposobów ich rozwiązania i najważniejszych priorytetów, którymi zamierzają się w nadchodzącej kadencji zająć. Dzięki temu czytelnik sam może ocenić, do którego kandydata mu najbliżej w kwestiach dotyczących jego gminy czy miasta. Może też porównać, który kandydat ma ciekawsze, a może bardziej realne propozycje. Każdy kandydat miał taką samą, ściśle określoną ilość miejsca na udzielenie odpowiedzi i od niego zależało czy ją wykorzystał. Odpowiedzi zamieściliśmy zgodnie z pozycjami kandydatów na listach Państwowej Komisji Wyborczej. Życzymy owocnej lektury! W pierwszym odcinku prezentujemy gminę Lubomia i jedynego kandydata ubiegającego się o fotel wójta, Czesława Burka. 

Przedwyborczy sprawdzian Nowin Wodzisławskich (Lubomia)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pytania:

  1. Proszę zdefiniować najważniejszy problem z jakim boryka się gmina/miasto.
  2. Proszę wskazać, w jaki sposób, po wyborze na urząd, kandydat zamierza rozwiązać ten problem?
  3. Proszę opisać priorytety, które kandydat będzie chciał zrealizować w trakcie kadencji.

Lubomia

Czesław Burek:

1. Głównymi problemami gminy Lubomia są słaby stopień skanalizowania gminy oraz smog.

2. W zakresie kanalizacji sanitarnej pozyskaliśmy 37 mln zł środków zewnętrznych. Razem z wkładami własnymi projekty opiewają na 53 mln zł, co pozwoli na wybudowanie 33 km sieci, modernizację oczyszczalni i przyłączenie 4 tys. osób. Będziemy kontynuować dopłaty do pieców, solarów i pomp ciepła. Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie fotowoltaiki, pomp ciepła i solarów „Słoneczna Gmina”, do którego gmina zgłosiła 500 posesji. Liczymy na wsparcie rządowe termomodernizacji budynków prywatnych oraz publicznych.

3. Kanalizacja, walka ze smogiem, dokończenie budowy nowych Nieboczów, modernizacja dróg, zwłaszcza powiatowych z udziałem środków gminy, powiatu i środków unijnych. W tym ostatnim zakresie pozyskaliśmy środki z Unii oraz powiatu wodzisławskiego na modernizację ul. Korfantego i Mickiewicza, których łączny koszt wyniesie ok. 6,8 mln zł. Mój program to konkret, którego pokrycie finansowe w 90 procentach zostało zabezpieczone jeszcze w tej kadencji.