środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Gmina Kornowac świętuje ćwierćwiecze [ZDJĘCIA]

16.10.2018 20:46 | 0 komentarzy | mad

Uroczystość zorganizowano we wtorkowe popołudnie (16.10) w gościńcu Zodiac w Rzuchowie.

Gmina Kornowac świętuje ćwierćwiecze [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Historia Kornowaca, jako jednostki administracyjnej sięga 1973 roku. Wówczas w jej skład wchodziło siedem sołectw: Kornowac, Pogrzebień, Rzuchów, Łańce, Kobyla, Brzezie i Pstrążna. Kilka lat później, a dokładnie w 1976 roku z gminy wyłączono Brzezie i przyłączono do Raciborza. Od 1 lutego 1977 r. gminę Kornowac połączono z gminą Lyski. Jednak na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 r. ponownie utworzono gminę Kornowac, która oficjalnie zaczęła działać 1 stycznia 1993 roku. Obecnie w jej skład wchodzi pięć sołectw: Kornowac, Kobyla, Łańce, Pogrzebień i Rzuchów.

– Rozwój naszej gminy przez te 25 lat, to urzeczywistnienie wszystkich marzeń, tych twórców, obywateli, którzy w 1993 roku chcieli tę małą ojczyznę stworzyć – mówił wójt Grzegorz Niestrój, który w trakcie wystąpienia dokonał podsumowania minionego okresu, ale spojrzał też w przyszłość. – Ci, którzy mieli marzenie stworzyć tę gminę, widzą, że to spełniamy, a my – to młodsze pokolenie mamy swoje marzenia i będziemy chcieli je realizować – zakończył.

Nie brakowało licznych życzeń, listów gratulacyjnych, ale też uhonorowań. W trakcie uroczystości nadano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kornowac ks. Edwardowi Lisowskiemu. W ten sposób urzędnicy upamiętnili zasługi proboszcza, który przez ponad osiem lat sprawował duszpasterską posługę w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Kobyli. W ubiegłym roku pożegnał się jednak z parafianami, aby objąć probostwo w parafii św. Krzyża w Kielcach.

Z okazji 25-lecia wręczono także wyróżnienia, otrzymali je:

  • Józef Stukator – wójt gminy Kornowac w latach 1997 – 2010;
  • Teresa Widenka – sekretarz gminy Kornowac w latach 1993 – 2005;
  • Regina Knura – skarbnik gminy Kornowac w latach 1993 - 2000;
  • Zofia Żydek – skarbnik gminy Kornowac w latach 2000 – 2010;
  • Józef Pawlik – przewodniczący rady gminy Kornowac w latach 1994 -1995;
  • Paweł Duda – przewodniczący rady gminy Kornowac w latach 1998 – 2010;
  • Mirosław Małek – przewodniczący rady gminy Kornowac w latach 2010 – 2014;
  • Eugeniusz Kura – przewodniczący rady gminy Kornowac w latach 2014 – dziś;
  • Uhonorowano także pracowników urzędu, którzy rozpoczęli pracę w 1993 roku, wśród wyróżnionych znaleźli się: Marian Rogoś, Renata Miłota, Janina Domańska, Urszula Władarz, Michał Krasek, Beata Mrozek oraz Jolanta Pszczółka.

Uroczystość poprowadził Tomasz Ciba, przygrywała również Mix ORCHESTRA pod dyr. Adama Bobra działająca w ramach Fundacji Muzycznej Orkiestry KWK Anna, wspólnie z nimi przybyły też dwie wokalistki.

Szerszą relację opublikujemy w wydaniu „Nowin Raciborskich” zaplanowanym na 23 października. 

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.