Sobota, 4 kwietnia 2020

imieniny: Izydora, Wacława, Platona

RSS

PILNE
17.10.2018 07:00 | 8 komentarzy | art, mak, juk

Tegoroczna kampania wyborcza, nie tylko naszym zdaniem, nie powala. Kandydaci skupili się głównie na rozwieszaniu banerów i plakatów wyborczych. Być może w ostatnich dniach przygotują jakieś fajerwerki. Udało nam się jednak wybrać kilka ciekawostek, które przedstawiamy poniżej.

Smaczki kampanii wyborczej [CIEKAWOSTKI]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nazwisko taty pomoże?

Oto mieszkańcy Połomi zwrócili nam uwagę na kandydatkę Joannę Stanik, ubiegającą się o mandat do rady gminy z okręgu nr 3. A w zasadzie na jej wyborczy baner. Na plakacie kandydatka pod swoim obecnym nazwiskiem dopisała „z domu Wita”. Mieszkańcy Połomi pospieszyli nam z wyjaśnieniem. - To córka radnego Alojzego Wity. Wierzy w moc nazwiska ojca – mówią, nie kryjąc rozbawienia.

Złapać kilka srok za ogon

Z kolei z Gorzyc dotarła do nas informacja o tym, że Urszula Wachtarczyk początkowo nie zamierzała ubiegać się o reelekcję do rady gminy. Podobno miała nawet twierdzić, że nie wystartuje. Najwyraźniej jednak zmieniła zdanie i sympatyczna pani Urszula, jak wiadomo kandyduje. Co jednak nieco dziwi, bo nie zawsze była w stanie pogodzić obowiązki związane z pracą w WDK z obowiązkami radnego. Efekt? W trakcie mijającej kadencji do sierpnia tego roku była nieobecna na 10 z 43 sesji rady gminy, na 16 z 42 wspólnych posiedzeń komisji rady gminy oraz na 6 z 24 posiedzeń komisji oświaty, kultury i zdrowia. Średnia frekwencja wyniosła jakieś 70,6%.

Nowa rzeczniczka wójta

Radna Teresa Machnica tłumaczy mieszkańcom gminy informacje zawarte w ulotce wyborczej ubiegającego się o reelekcję wójta Tadeusza Chrószcza. - Mieszkańcy pytają mnie, dlaczego na pańskiej ulotce jest napisane, że wymienione zostały wszystkie oprawy naszego oświetlenia ulicznego, skoro latarnie świecą na dwa różne kolory – podzieliła się swoimi wątpliwościami na ostatniej sesji radna Teresa Machnica. Wójt wyjaśnił, że wymienione zostały wszystkie oprawy, których gmina była właścicielem. - Tak też tłumaczyłam mieszkańcom - odpowiedziała z dumą pani radna.

Przypomnieli sobie o wyborcach

Wraz z rozpoczęciem kampanii wyborczej profile rozmaitych komitetów wyborczych na portalach społecznościowych powróciły do życia. Po długim okresie braku aktywności i zamieszczania na nich jakichkolwiek informacji, wznowiły swoją działalność, by w internecie walczyć o głosy wyborców. Jednym z takich przykładów jest konto ugrupowania Pszów - Nasza Wspólna Sprawa (to komitet ubiegającego się o fotel burmistrza Pszowa Czesława Krzystały), na którym kampania rozpoczęła się wyjątkowo późno. Profil został założony 4 listopada 2014 r. Działał mniej i bardziej aktywnie aż do 14 marca 2016 r. Tego dnia zamieszczono ostatni wpis, który dotyczył informacji o budżecie miasta. Członkowie ugrupowania zarzucili internetową działalność, aż do... 29 września. Wówczas poinformowali o kandydatach do rady miasta i kandydacie na urząd burmistrza w nadchodzących wyborach samorządowych.

Długa droga Jarosława

Jarosław Szczęsny to etatowy kandydat w wyborach. Od samorządowych do parlamentarnych. Przypomnijmy tylko kilka najważniejszych kandydackich ról. W 2001 r. kandydował do Sejmu z listy Unii Wolności, później w różnych wyborach startował z list Platformy Obywatelskiej. Został z niej wykluczony w 2010 r. kiedy zarejestrował nowy komitet, który wystawił go jako kontrkandydata dla Mieczysława Kiecy (również z PO). W tym roku Szczęsny kandyduje do sejmiku województwa z list... PiS.

(art), (mak), (juk)

Ludzie:

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.