Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Michał Fita: Racibórz potrzebuje zmiany

12.10.2018 18:30 | 0 komentarzy | MK

Codziennie podejmujemy decyzje, które wpływają na nasze życie. Zmiana jest naturalnym procesem w życiu każdego z nas. Szczególnie jeśli ukierunkowana jest na rozwój, poszerzanie horyzontów, patrzenie w przyszłość.

Michał Fita: Racibórz potrzebuje zmiany
Michał Fita - kandydat na prezydenta Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podobnej zmiany kierunku działania potrzebuje dzisiaj Racibórz. Zbyt długo stał w miejscu, przez co pozostał w tyle w stosunku do okolicznych miast, a zmarnowane szanse nadrobić coraz trudniej. Jak powiedział Albert Einstein „Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się.” - Potrzebujemy zupełnie nowej drogi rozwiązań.

Racibórz ma ogromny potencjał zarówno w swoim położeniu geograficznym, zlokalizowaniu tutaj jedynej w regionie uczelni, a przede wszystkim w jego mieszkańcach. Do tej pory nasze miasto swoje przygraniczne położenie wykorzystywało przede wszystkim w programach miękkich - wymianach młodzieży, wspólnych projektach kulturalnych. Dziś musimy myśleć o wykorzystaniu szans jakie dają nowoczesne technologie, o budowaniu innowacyjnej gospodarki. Coraz cześciej mówi się o tym, że branża IT przenosi się do mniejszych miast. Racibórz stoi przed potężną szansą wykonania wielkiego skoku w przyszłość. Współpraca pomiędzy samorządem, uczelnią i biznesem może przynieść ogromne korzyści.

Potrzeba jednak do tego zmiany spojrzenia w zarządzaniu. Zobaczenia Raciborza nie tylko w jego granicach administracyjnych, ale jako centrum większego regionu, którym może się stać przy zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury drogowej, kolejowej, transportu rzecznego, i dróg rowerowych.

W tym patrzeniu w przyszłość nie można jednak zapominać o codziennych problemach mieszkańców. O braku mieszkań, o wyczekiwanych od lat chodnikach (tu niemal symbolem jest brak chodnika przy ul. Kwiatowej w Miedoni), ułatwieniach komunikacyjnych na zatłoczonych skrzyżowaniach, np. Głubczyckiej Starowiejskiej i Cegielnianej, o niedoświetlonych przejściach dla pieszych i odcinkach dróg (przy ul. Brzeskiej 7 latarni rozwiązałoby problem bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów). Pamiętać trzeba również o placach zabaw, które uwzględniają potrzeby dzieci młodszych niż w wieku szkolnym, o udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych, wreszcie o seniorach, a przede wszystkim o realnym wpływie mieszkańców na codzienne funkcjonowanie miasta. W tym miejscu znów odniosę się do słów wielkiego Alberta Einsteina: „Państwo jest dla człowieka, a nie człowiek dla państwa (…). Innymi słowy, to państwo powinno być naszym sługą, a nie my jego niewolnikami.” To samo dotyczy miasta. Zależy mi i moim współpracownikom z KWW Michała Fity, by mieszkańcy Raciborza czuli realny wpływ na to, jak funkcjonuje nasze miasto - czy np. w mieście powinna stanąć spalarnia śmieci, czy też nie, albo jak powinien wyglądać Plac Długosza. Konsultacje społeczne powinny się odbywać w sposób dogodny dla mieszkańców.

Racibórz, który zawsze postrzegany był jako miasto zielone powinien dalej utrzymywać ten wizerunek poprzez realne działania. Dlatego zależy mi na szczególnej dbałości o środowisko, wspieraniu mieszkańców w zadaniach termomodernizacyjnych, wymianie źródeł ciepła na jak najbardziej ekologiczne, czy szeroko pojętym wsparciu dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Ważnym elementem naszego krajobrazu jest Odra, z którą wiąże się budowa Zbiornika Racibórz Dolny. Od wielu lat działam na różnych forach, komisjach parlamentarnych (w tym międzynarodowych) na rzecz zmiany jego funkcji z suchego na mokry. Podkreślam, jak ważne dla nas mieszkańców Raciborza jest bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Zbiornik mokry będzie można wykorzystywać również do innych celów - gospodarczych, turystycznych i rekreacyjnych.

Oferta dla Raciborzan, którą przygotowałem jest perspektywiczna. Wiem, że nie wszystko uda się zrealizować w ciągu 5 lat. Wiem, że nie wszystko w stu procentach zależy od włodarza miasta, że potrzebna jest współpraca na różnych szczeblach samorządu i władz rządowych, zarządców dróg i prywatnych przedsiębiorstw. Jako kandydat niezależny jestem w stanie współpracować ponad podziałami.

Racibórz i jego mieszkańcy zasługują na lepszą przyszłość i wierzę, że wspólnie możemy to osiągnąć. Zmieńmy razem Racibórz!

Michał Fita
Niezależny kandydat na Prezydenta Raciborza
W służbie mieszkańcom!

P.s. Cały program znajdziecie Państwo na stronie www.michalfita.pl Zapisałem tam Państwa realne potrzeby w oparciu o współpracę ze specjalistami, fachowcami różnych dziedzin, którzy współtworzą Komitet Wyborczy Wyborców Michała Fity. Zapraszam do zapoznania się z moim profilem Facebook. Ponadto zapraszam do bezpośrednich spotkań i rozmów np. w biurze wyborczym KWW Michała Fity przy ul. Ocickiej 7 (obok optyka). Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 12:00 i 16:30 - 18:00. Przy dobrej kawie, chętnie odpowiem na Państwa pytania.

 Finansowane z KWW Michała Fity

Ogłoszenie wyborcze

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz