Piątek, 24 stycznia 2020

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Pierwsze 15 sekund poczas rozmowy kwalifikacyjnej - o co powinniśmy zadbać?

12.10.2018 17:45 | 0 komentarzy | (s)

Według naukowców, pierwsze 15 sekund spotkania ma zdecydowany wpływ na powstanie, tak zwanego, pierwszego wrażenia. To czy będzie ono pozytywne, czy też nie, zależy wyłącznie od nas samych. Jest ono niezwykle ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę - co zatem powinniśmy zrobić, aby było ono jak najlepsze?

Pierwsze 15 sekund poczas rozmowy kwalifikacyjnej - o co powinniśmy zadbać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby zapewnić sobie „dobre wejście” podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy przede wszystkim wiedzieć, że pierwsze wrażenie można zrobić wyłącznie raz, jest ono dość trwałe i posiada bardzo duży wpływ na przebieg całej rozmowy. Najczęściej powstaje jeszcze zanim się odezwiemy – jest więc logiczne, że w dużej mierze jest uzależnione od wizerunku i mowy ciała osoby rekrutowanej. Większość najbardziej skutecznych technik mających przynosić korzyści w kontaktach międzyludzkich opiera się właśnie na mowie ciała, czyli komunikacji niewerbalnej, odpowiednim ubiorze stosownym do okazji i … zapachu!

Mało osób może zdawać sobie sprawę, że to jak i czym pachniemy, ma znaczący wpływ na przebieg rozmowy i odbiór naszej osoby. Jest to trzeci, zaraz po odpowiednim stroju i charakterystycznych dodatkach czynnik, który wpływa na pierwszą ocenę potencjalnego pracownika. Zapach, który powinien towarzyszyć nam na rozmowie o pracę nie powinien być ciężki i typowo wieczorowy - co nie oznacza, że nie może być charakterystyczny i zapadać w pamięć. Najlepiej jest postawić na świeżą klasykę w tonacji cytrusowo – kwiatowej. Dla kobiet, odpowiednimi perfumami, które mogą świetnie podkreślić pewność siebie i dobry nastrój jest na przykład zapach Love Moschino, natomiast mężczyzna pachnący orzeźwiającą wodą toaletową Calvin Klein Euphoria Men Intense pewno pozostawi po sobie dobre wrażenie. Przygotowując się do rozmowy o pracę należy wiedzieć, że niezwykle istotny jest także biznesowy dress code – podczas spotkania rekrutacyjnego obowiązuje strój elegancki i schludny – niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujemy. Mniej znaczy więcej – minimalizm jest kluczowy. Aby być lepiej zapamiętanym, można pozwolić sobie na jeden charakterystyczny dodatek- kobiety mogą założyć oryginalną apaszkę w mocniejszym kolorze, mężczyźni mogą postawić na ciekawe spinki od koszuli lub kolorową poszetkę. Dodatki jednak nie powinny jednak dominować reszty stroju a stanowić jedynie kropkę nad „i" naszego biznesowego wizerunku.

Na koniec zapamiętajmy, że wygląd i zapach jaki prezentujemy podczas rozmowy o pracę jest niezaprzeczalnie niezwykle istotnym atutem, który ma wpływ na budowę autorytetu i pewności siebie, także warto o niego zadbać.

Materiał zewnętrzny