Niedziela, 24 lutego 2019

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego [ZDJĘCIA]

12.10.2018 08:28 | 2 komentarze | ż

Początek jesieni w Rybniku upłynął w atmosferze dbałości o zdrowie psychiczne. We wrześniu odbyły się bowiem po raz pierwszy Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego organizowane przez Stowarzyszenie „Pod Wieżą”, działające przy SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Był to cykl bezpłatnych wykładów i prelekcji poświęconych tematyce zdrowia psychicznego, umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz wypaleniem zawodowym. Rybnickie Dni Zdrowia zakończyły się uroczystym festynem rodzinnym.

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego, choć były organizowane po raz pierwszy, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Rybnika i skupiły uwagę wielu słuchaczy. Ponad 220 osób wzięło udział w bezpłatnych prelekcjach, które odbyły się we wrześniu. Dotyczyły one problematyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych i wpisywały się w obchody corocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Uroczysty festyn, obfitujący w wiele atrakcji dla całych rodzin, również przyciągnął wielu zainteresowanych mieszkańców Rybnika. W festynie wziął również udział Wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski. Tak wysoka frekwencja to ogromny sukces Rybnickich Dni Zdrowia Psychicznego, który bardzo cieszy organizatorów i motywuje do organizacji kolejnych tego typu wydarzeń.

Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, że Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego wzbudziły tak duże zainteresowanie. Jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że problematyka zdrowia psychicznego została poruszona wśród mieszkańców Rybnika. Naszym celem było przekazanie rybniczanom jak istotna jest dbałość o zdrowie psychiczne oraz pokazanie w jaki sposób możemy pomóc sobie, ale i innym w naszym otoczeniu. Zdrowie psychiczne to niezwykle ważny temat o którym należy głośno mówić. Chcielibyśmy organizować jeszcze więcej podobnych wydarzeń, które zwrócą uwagę na problemy natury psychicznej – mówi Pani Magdalena Machulec, Prezes Stowarzyszenia „Pod Wieżą”.

Cykl wydarzeń w ramach Rybnickich Dni Zdrowia Psychicznego otwierały wykłady adresowane do pacjentów SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz ich rodzin. Celem tych spotkań było kształtowanie zachowań i stylów życia korzystnych dla zdrowia psychicznego oraz poszukiwania w sobie zasobów do walki z chorobą. Zajęcia, które zgromadziły ponad 130 osób podnosiły również tematykę pomocy dla rodzin osób zmagających się z problemami psychicznymi, prezentację sieci wsparcia i możliwości szukania pomocy. Z kolei 18 września 2018 r. odbyły się spotkania psychoedukacyjne dla młodzieży szkolnej. Wykłady dotyczyły problemu depresji wśród młodych ludzi oraz niezwykle istotnego, jak i bardzo aktualnego tematu uzależnień. Zorganizowane zostały również warsztaty rękodzieła dla młodzieży. Spotkanie zakończyło się projekcją filmu „Męska sprawa”. W wykładach wzięło udział aż 40 uczniów z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku. W dniu 21 września 2018 r. odbyło się spotkanie dedykowane osobom pracującym i aktywnym zawodowo, które zmagają się z nadmiernym stresem, obniżonym nastrojem oraz wypaleniem zawodowym. Otwarte wykłady adresowane były do wszystkich zainteresowanych mieszkańców Rybnika oraz klientów Poradni Zdrowia Psychicznego przy SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. W wykładach wzięło udział niemal 50 osób. Tego dnia odbył się również wernisaż prac pacjentów rybnickiej placówki w Galerii „Pod Wieżą”.

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego zakończyły się uroczystym festynem dla wszystkich mieszkańców Rybnika organizowanym w słoneczną niedzielę 7 października 2018 r. Festyn zgromadził aż 200 uczestników, którzy w rodzinnej i ciepłej atmosferze cieszyli się piękną pogodą, licznymi atrakcjami i występami artystycznymi. W festynie rodzinnym wziął udział również Wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski, który w swoim wystąpieniu mówił o tym jak ważna jest tematyka promocji zdrowia psychicznego oraz wyraził uznanie dla organizatorów za przygotowanie tego wydarzenia. Wiceprezydent życzył wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wyraził nadzieję na kolejne tego typu wydarzenia. Po uroczystym powitaniu przez organizatorów, odbył się koncert solisty, wykonującym muzykę rozrywkową. Następnie odbył się spektakl grupy teatralnej „My” pacjentów SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, który zebrał doskonałe recenzje od publiczności. Kolejno miały miejsce: występ zespołu wokalnego „Singers” oraz pokaz dziecięcej grupy baletowej Akademii Taneczno-Wokalnej „Kontrapunkt”. Podczas festynu odbyła się także prezentacja dzieł pacjentów w Galerii "Pod Wieżą" oraz pracowni rękodzieła. Dla dzieci przygotowano także wiele atrakcji, które pod czujnym okiem animatorów „Figlarne Minki” bawiły się przez kilka godzin. Zorganizowany został także kiermasz prac pracowni rękodzieła, który cieszył się bardzo dużą popularnością. Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup materiałów do dalszej pracy pracowni. Festyn rodzinny zakończył się historycznym spacerem po terenach SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Licznych, zainteresowanych uczestników po tajemniczym parku oprowadzał Pan Krzysztof Kutryb - pracownik Szpitala, pedagog i pasjonat historii tego miejsca.

Rybnickie Dni Zdrowia Psychicznego organizowane przez Stowarzyszenie „Pod Wieżą” cieszyły się popularnością i spotkały się z dużym zainteresowaniem pacjentów SPZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku i ich rodzin oraz mieszkańców Rybnika. Organizatorzy wyrażają nadzieję na kontynuację podobnych wydarzeń.

Stowarzyszenie „Pod Wieżą”, działające przy SPZOZ Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, składa serdeczne podziękowania członkom, sympatykom i wolontariuszom Stowarzyszenia, pracownikom Szpitala oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu Rybnickich Dni Zdrowia Psychicznego za zaangażowanie i pracę podczas organizacji wydarzenia. Stowarzyszenie kieruje również podziękowania do artystów i animatorów, którzy uświetnili swoimi występami Festyn Rodzinny.

źródło: Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku