Czwartek, 24 października 2019

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

40 lat minęło… Szkoła Podstawowa w Krzanowicach świętuje jubileusz

11.10.2018 17:19 | 0 komentarzy | mad

Przemowy, gratulacje oraz występy artystyczne dzieci. Tak świętowano jubileusz istnienia krzanowickiej placówki.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny" – cytując słowa Czesława Miłosza, dyrektor placówki Kornelia Lach rozpoczęła uroczystość. – Można by rzec, że jest to kwintesencja naszej 40-letniej pracy – mówiła.

– Obchodzimy dzisiaj jubileusz 40-lecia szkoły, ale tylko tego budynku. Historia szkoły w naszej gminie ma nie 40, a co najmniej 600 lat. Najstarsze wzmianki o tutejszej szkole pochodzą z 1417 roku – wspominała dyrektor. Początkowo placówka mieściła się przy plebanii, na przestrzeni lat zmieniała swoje lokum. Ostatnia, czyli ta obecna siedziba mieści się przy ulicy Akacjowej. – Inicjatywa zbudowania szkoły zrodziła się w latach sześćdziesiątych XX wieku, ale ostatecznie wybudowano ją w latach siedemdziesiątych. 25 sierpnia 1978 roku dokonano jej uroczystego otwarcia – przytaczała historię dyrektor.

W uroczystości uczestniczyło wielu gości, przybyli m.in.: burmistrz Andrzej Strzedulla; wiceburmistrz Jarosław Gałkowski; Alicja Bartkowiak, dyrektor rybnickiej delegatury; Danuta Miensopust, kierownik oświaty w raciborskim starostwie; radna powiatowa, a zarazem mieszkanka Krzanowic Brygida Abrahamczyk; a także goście z zagranicznych szkół, które na co dzień współpracują z krzanowicką placówką.

- Sam ponad 30 lat temu zaczynałem swoją edukację w tej szkole – wspominał burmistrz Andrzej Strzedulla. – Szkoła to nie budynek i infrastruktura, to nauczyciele, pracownicy i uczniowie – podkreślał, dziękując przy tym wszystkim za zaangażowanie w tworzenie placówki, a na ręce dyrektor przekazał gratulacje. Złożył również życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.

Na zakończenie uroczystości odbyły się występy artystyczne dzieci.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Brygida Abrahamczyk

Brygida Abrahamczyk

Radna Powiatu Raciborskiego.