Czwartek, 27 lutego 2020

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Bielik przyblokował budowę nadajnika

07.10.2018 07:00 | 1 komentarz | art

Około 40 mieszkańców, głównie ul. Przyległej w Połomi, a także właścicieli działek przy tej ulicy przyszło w środę 26 września do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu wyrazić swój sprzeciw wobec planowanej budowy nadajnika telefonii komórkowej.

Bielik przyblokował budowę nadajnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym dniu odbyła się w starostwie rozprawa administracyjna, dotycząca możliwości budowy nadajnika. Mieszkańcy liczyli, że będą mogli spotkać się tam zarówno z inwestorem, jak i starostą. - Ta budowa planowana jest już od ponad dwóch lat. A mimo to nigdy nie spotkał się z nami żaden przedstawiciel inwestora czy starostwa – powiedział naszej gazecie jeden z obecnych na miejscu mieszkańców. Jak ustaliliśmy w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl., firma Orange złożyła wniosek o budowę stacji bazowej telefonii komórkowej 30 maja 2016 r.

Sprawą zajmie się gmina

Ostatecznie na rozprawę administracyjną wpuszczeni zostali tylko ci mieszkańcy Połomi, których działki bezpośrednio sąsiadują z działką, na której ma powstać nadajnik. Reszta czekała na korytarzu a kilka osób udało się do domu. Po nieco ponad godzinie rozprawa się zakończyła, zaś członek zarządu powiatu Leszek Bizoń oznajmił, że postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę obiektu zostaje zawieszone. - Sprawą zajmie się gmina. Postępowanie jest w jej rękach – oznajmił Bizoń.

Gmina, która również ma działki w sąsiedztwie i jest stroną postępowania, musi teraz wydać decyzję środowiskową dla planowanego przedsięwzięcia. Jak się okazuje, postępowanie środowiskowe było już przez gminę raz prowadzone, ale nie zakończyło się ono wydaniem decyzji, bo zostało umorzone. - Zgodnie z prawem zasięgnęliśmy wtedy opinii w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta stwierdziła, że nadajnik nie będzie wpływał negatywnie na środowisko. Wtedy zgodnie z prawem musieliśmy zakończyć postępowanie jako bezprzedmiotowe – wyjaśnia Mirosław Szymanek, wójt gminy.