Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Prusacy odzyskują Ratibor i biorą na celownik wóz Fity

05.10.2018 11:00 | 16 komentarzy | żet

Być może nasze wnuki będą uczyć się z podręczników do historii nie tylko o "wozie Drzymały", ale również o "wozie Fity", którym pomysłowy kandydat na prezydenta Raciborza przyprawiał urzędników o ból głowy nie gorzej niż słynnch chłop z zaboru pruskiego, grający w kotka i myszkę z niemieckim zaborcą.

Prusacy odzyskują Ratibor i biorą na celownik wóz Fity
Wóz Fity w krzywym zwierciadle (fot. Michał Fita/Facebook)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wóz na kółkach, kilkaset kubeczków i termosy z kawą to nie przelewki, ale poważna ingerencja w życie Raciborza, o której urzędnicy z raciborskiego magistratu powinni zostać w porę zawiadomieni. Michał Fita powinien o tym wiedzieć. Mimo to nie powiadomił urzędników o szczegółach swojej akcji "koFITAjm" (zobacz: Michał Fita częstował kawą pracowników Eko-Okien oraz Rafako) Dlaczego? Są trzy możliwości:

  • Michał Fita rzeczywiście nie wiedział, że musi informować urzędników, gdzie wybiera się ze swoim mobilnym stolikiem,
  • Michał Fita wiedział, że musi o tym informować, ale zapomniał,
  • Michał Fita wiedział, że musi o tym informować, ale z premedytacją tego nie zrobił (czarny scenariusz).

Das alte Grosse Ratibor?

Niezależnie od tego, który z powyższych wariantów jest prawdziwy, urzędnicy z raciborskiego magistratu nie mają wątpliwości, że Michał Fita zachował się karygodnie. - Kto to widział, żeby we wspaniałym Raciborzu w tak perfidny sposób grać z nami w ciuciubabkę? Przecież to się w głowie nie mieści. W jaki sposób mamy zmienić współczesny Racibórz w ten wielki, znany z dawnych pocztówek Ratibor, skoro my, czerpiący z najlepszych wzorców pruskiego zamiłowania do ładu i porządku urzędnicy, jesteśmy tak bezczelnie robieni w konia? To się przecież nie może udać - żali nam się jeden z wysoko postawionych pracowników Urzędu Miasta w Raciborzu, który wymógł na Mirosławie Lenku zdecydowaną reakcję w tej sprawie (zobacz: Urzędnicy chcą wiedzieć, gdzie Fita będzie częstować kawą).

Lenk: to koniec Fity

- Spodziewałem się, że Michał Fita jest bardziej biegły w znajomości przepisów. Przeraża mnie myśl, że po ostatnich wyborach, gdy budowaliśmy stabilną większość w radzie, zaproponowałem mu funkcję szefa komisji oświaty. Dziś widzę wyraźnie, że to mogło skończyć się katastrofą. Na szczęście on wtedy tę propozycję odrzucił - komentuje sprawę Mirosław Lenk. Prezydent Raciborza wieszczy, że zamieszanie wokół "wozu Fity" to koniec Michała Fity w samorządzie.

Fita: jeszcze zobaczymy!

Zwolennicy Michała Fity zgodnie twierdzą, że ich lider tak łatwo nie złoży broni. - Oni myślą, że jak tupną nogą to Michał się przestraszy? Mrzonki! Michał się nie podda. Byłem z nim, gdy czytał to pismo... Podkręcił wąsa i uśmiechnął się, jakby wszystko szło zgodnie z planem - mówi człowiek z bliskiego otoczenia M. Fity.

Sam zainteresowany w rozmowie z Nowinami przyznaje, że spodziewał się tego ruchu ze strony Mirosława Lenka i podległych mu urzędników. - Jestem na to przygotowany. Jeśli rzeczywiście wyrzucą mnie z dróg i chodników, to przeniosę się z kampanią wyborczą na Odrę. Mam takie pływadło, jakiego Racibórz jeszcze nie widział - zapewnia kandydat na prezydenta Raciborza.

Głos pozostałych kandydatów

Sprawa "wozu Fity" nie jest w smak pozostałym kandydatom na prezydenta Raciborza. - Darek myślał, że symbolem walki z "układem" będzie jego młot do kruszenia betonu, a tu Fita wyskoczył z tym wozem. To go mocno zabolało - mówi sztabowiec Dariusza Polowego. - TAK. lubię kawę. TAK. jest mi to nie w smak. TAK. będę się temu przyglądał - komentuje wyjątkowo powściągliwie Robert Myśliwy.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że temperatura kampanii wyborczej w Raciborzu rośnie bardzo szybko. Kto sparzy się jako pierwszy?


Powyższy artykuł ukazał się w ramach cyklu satyrycznego "W krzywym zwierciadle". Większość wydarzeń i cytatów opisanych w powyższym tekście nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Podobieństwo przywołanych w artykule imion i nazwisk do znanych osób jest całkowicie zamierzone.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu