Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Rydułtowicy wolą być „na swoim”

30.09.2018 07:00 | 0 komentarzy | mak

Związek Nauczycielstwa Polskiego ma swój oddział w Rydułtowach. – Rydułtowicy mają w swoim charakterze to, że lubią sami o sobie decydować – mówi burmistrz Kornelia Newy.

Rydułtowicy wolą być „na swoim”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do niedawna byli częścią wodzisławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ale postawili na samorządność. 22 maja zapadła decyzja, że w Rydułtowach powstanie odrębny Oddział ZNP. Pierwsze miesiące poświęcili na niezbędne formalności, działania i organizację biura. To się udało. 15 września mogli oficjalnie ogłosić: otwieramy siedzibę rydułtowskiego Oddziału ZNP. Ta mieści się w budynku biblioteki w Rydułtowach, o czym świadczy tablica na zewnątrz budynku, którą tego dnia odsłonięto.

– To efekt waszej determinacji - mówi podczas uroczystego otwarcia siedziby związku Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP. - Nasz związek zawsze dbał o polską szkołę. Życzę, by wasza siedziba tętniła związkowym życiem i żebyście zawsze mieli na względzie to, że człowiek jest najważniejszy - dodała.

Funkcję prezesa Oddziału ZNP w Rydułtowach objął Wojciech Koźlik, nauczyciel i rydułtowski radny. W dniu otwarcia siedziby rydułtowski oddział liczył 93 członków - 67 pracujących i 26 emerytów. - Członkowie ZNP z Rydułtów od co najmniej roku mieli plany, by utworzyć własny oddział. Zależało nam na reprezentowaniu Rydułtów. Na tym, byśmy mogli decydować sami o sobie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że dążenia władz zwierzchnich ZNP są takie, by budować większe, a nie mniejsze ogniwa związku. Jednak nasza determinacja była tak duża, że udało się - mówi Wojciech Koźlik. Dodaje, że zgoda na powołanie nowego, odrębnego Oddziału ZNP w Rydułtowach oznacza też, że ułatwiony będzie proces rozwiązywania wielu spraw formalnych, będzie można uniknąć wyjazdów do Wodzisławia po to, by podpisywać różnego rodzaju niezbędne dokumenty.

– Rydułtowicy mają w swoim charakterze to, że lubią sami o sobie decydować - powiedziała burmistrz Kornelia Newy i na poparcie tej tezy przypomniała fakt odłączenia Rydułtów od Wodzisławia. - Bardzo lubimy Wodzisław, ale jeszcze bardziej lubimy być samodzielni. Cieszę się, że mamy w Rydułtowach swój oddział ZNP - mówiła podczas uroczystości otwarcia biura związku.

Podczas uroczystości otwarcia siedziby związku uhonorowano Irenę Grzesik z Rydułtów, która już 72 lata zasila szeregi ZNP.

(mak)