Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Ta biblioteka miała zaspokajać potrzeby czytelnicze aktywu partyjnego...

29.09.2018 12:07 | 0 komentarzy | d

Czy ktoś jeszcze pamięta, że przy Powiatowym Domu Kultury w Raciborzu działała biblioteka?

Ta biblioteka miała zaspokajać potrzeby czytelnicze aktywu partyjnego...
Filia organizowała szereg ciekawych spotkań autorskich ze znanymi pisarzami m.in. z Magdaleną Samozwaniec, Pawłem Jasienicą, Kazimierzem Kowalskim, Leonem Wantułą, Janem Gerhardem (120 uczestników), Eugeniuszem Pauksztą czy Ryszardem Hajdukiem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoją bibliotekę” wspominamy nieistniejącą już Filię nr 6.

Filia nr 6 przy Powiatowym Domu Kultury powstała 5 czerwca 1963 roku. Jak zanotowano w kronice „...miała ona służyć jako filia specjalistyczna zaspokajająca potrzeby czytelnicze aktywu partyjnego”, stąd też pierwszy księgozbiór przejęto z biblioteki raciborskiego KP PZPR. Komitet wyposażył również oddział w komplet mebli i sprzęt nieodzowny w pracy biblioteki. Obowiązki pierwszego kierownika objęła Irena Zielińska.

Filia nr 6 mogła poszczycić się dużą i dobrze wyposażoną, nawet jak na ówczesne czasy, czytelnią z kilkunastoma tytułami czasopism sportowych, politycznych, kulturalnych i regionalnych. 

W 1973 roku Filię przeniesiono na ul. Kasprowicza 12, gdzie w maju 1975 roku została przekształcona w Dział Muzyczny. Jak czytamy w kronice: „wyposażony został on w adapter i 3 diapole. Zakupiono 726 płyt, 111 przeźroczy, a także zestawy CAF o różnorodnej tematyce”. Od 2013 roku oddział funkcjonuje pod nazwą Mediateka.

Kolejni pracownicy filii: Irena Zielińska, Bronisława Dudek, Renata Hull, Stefania Rostkowa, Elżbieta Piechaczek, Maria Krauze, Jadwiga Wróbel, Barbara Panienkowska i Helena Kozdra.


Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoją bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Przybliżymy w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu, opr. (d).