Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach ma już 10 lat [ZDJĘCIA]

27.09.2018 14:45 | 0 komentarzy | mad

Dzisiejsze (27.09) wydarzenie było okazją do podsumowania minionego okresu.

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach ma już 10 lat [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach skupia obecnie 59 chłopców, najczęściej w wieku od 13 do 18 roku życia. W placówce funkcjonuje Szkoła Podstawowa, Gimnazjum oraz Szkoła Branżowa pierwszego stopnia kształcąca w zawodzie stolarz. 

W trakcie uroczystości dyrektor ośrodka Rafał Lazar podziękował nauczycielom, wychowawcom, przedstawicielom samorządowym, pracownikom administracji i obsługi oraz zaprzyjaźnionym instytucjom za pomoc i zaangażowanie. -  Wyjątkowy dzień obchodów skłania do refleksji i pochylenia nad dokonaniami minionej dekady. Warto jednak dodać, że edukacja w tym miejscu rozpoczęła się wcześniej, bo w 1947 roku powstała jedna z pierwszych szkół zawodowych w Polsce – tzw. szkoła drzewna. Zatem już ponad 70-letnia tradycja wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, szacunku do drugiego człowieka i dążenia do wiedzy i kunsztu było najważniejszym przesłaniem, tych, którzy tu pracowali i obecnie pracują – podkreślał dyrektor.

W wydarzeniu uczestniczyło wielu zaproszonych gości: m.in. przedstawiciele starostwa Marek Kurpis i Andrzej Chroboczek wraz z radnymi, burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha, była dyrektor ośrodka Halina Wyjadłowska czy prezes oddziału ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik.

5 tysięcy od starostwa

- W powiecie raciborskim trud związany z wychowaniem i resocjalizacjom jest w pełni zaspokajany, bo istnieje Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Jest to praca z młodzieżą niełatwą, a z drugiej strony niestety doświadczoną przez los; dlatego ta praca jest tak bardzo istotna i ważna na przyszłość – mówił wicestarosta Marek Kurpis. Z okazji 10-lecia, powiat podarował placówce prezent, czek w wysokości 5 tys. złotych.

Społeczeństwo nas nie chciało

Głos zabrała również była dyrektor Halina Wyjadłowska (kierowała placówką do 2014 roku), w swoim przemówieniu wróciła wspomnieniami, kiedy to ośrodek powstał. – Na początku jest jedna kobieta, później dołączają dwie kolejne i ma ruszyć placówka w nieciekawej atmosferze, bo środowisko jej nie chciało. Było trudno, ale efekty są widoczne – mówiła była dyrektor. Nawiązała również do sytuacji, kiedy to w te wakacje odwiedziła ją mama ze swoim synem – dawnym wychowankiem ośrodka w Rudach. – Wychowaliśmy go w naszej placówce, dziś jest porządnym człowiekiem, a takich porządnych ludzi, którzy wyszli z ośrodka jest mnóstwo – kontynuowała. Podziękowała przy tym wszystkim pracownikom za wieloletnią współpracę.

Liczne gratulacje

Życzenia złożył również burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. – Wrośliście w to miejsce mimo trudnego charakteru placówki, zupełnie nieodczuwalnego dla naszych mieszkańców – zauważył. – Nigdy nie wiemy, kiedy nasze dziecko zaleje fala hormonów i nie pogubi się odrobinę – dodał.

Głos zabrała również prezes oddziału ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik, odczytano także list posłanki Gabrieli Lenartowicz, senatora Adama Gawędy oraz sędziów sądu w Raciborzu. Życzenia złożyły również zaprzyjaźnione placówki.

Na zakończenie wychowankowie ośrodka przedstawili program artystyczny, następnie zaproszono gości do zwiedzania obiektu.

(mad)

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

Senator IX kadencji

Andrzej Chroboczek

Andrzej Chroboczek

Radny Powiatu Raciborskiego.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.