Niedziela, 17 listopada 2019

imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

RSS

Siedlaczek przeniósł szpital, Hajduk wyremontował zamek, a Winiarski...?

25.09.2018 17:56 | 8 komentarzy | żet

Za nami XLV Sesja Rady Powiatu Raciborskiego. Starosta Ryszard Winiarski mówił o sukcesach minionych czterech lat, opozycyjny radny Dominik Konieczny punktował porażki rządzącej powiatowej raciborskim koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej - Platforma Obywatelska.

Siedlaczek przeniósł szpital, Hajduk wyremontował zamek, a Winiarski...?
Radni Powiatu Raciborskiego na pamiątkowym zdjęciu wykonanym po zakończeniu XLV sesji Rady Powiatu Raciborskiego, która miała być ostatnią w tej kadencji samorządu. Okazało się jednak, że radni spotkają się jeszcze raz, aby dokonać zmian w statucie powiatu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do porażek zaliczył zakończone niepowodzeniem starania o pozyskanie funduszy na uruchomienie portalu geodezyjnego, niewyremontowanie ulicy Kościuszki w pierwszym podejściu oraz fiasko starań o zagospodarowanie budynku słodowni na Zamku Piastowskim w Raciborzu (przy okazji przypomniał, że winę za tę ostatnią porażkę ponosi partner po stronie czeskiej). - Ale nie ustępujemy, dalej staramy się przygotować ten projekt - dodał i zapowiedział intensywną pracę do końca kadencji.

Niespełnione obietnice

Dominik Konieczny wytknął staroście, że w szermowaniu sformułowaniami o milionach złotych pozyskanych ze źródeł zewnętrznych zagalopował się i wliczył do tej kwoty środki z projektów, które jeszcze nie zostały zrealizowane, jak np. zakup taboru dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej. - To trzeba najpierw zrobić, a potem rozliczyć - dodał. Przypomniał również staroście obietnice złożone u progu kadencji, z których nie udało mu się wywiązać, jak np. budowę nowej sali gimnastycznej przy II LO. Do porażek zaliczył również "wywrócenie" reformy oświaty, rosnące zadłużenie szpitala czy prywatyzację zakładu diagnostyki. - Pamiętamy jaki był przy tym chaos i bałagan - dodał D. Konieczny.

Głos zabrał również Marek Kurpis. - Pan radny Konieczny patrzy na rzeczywistość wybiórczo - powiedział wicestarosta, wskazując, że decyzja o powiatowej reformie oświaty zapadła przed likwidacją gimnazjów, a więc wprowadzeniem ośmioletnich szkół podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. A to właśnie ta ostatnia zmiana pociągnęła za sobą konieczność wydzielenia Zespołu Szkół Ekonomicznych ze struktur Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

Głos w dyskusji zabrała również radna Katarzyna Dutkiewicz (PiS). Wyraziła ona ubolewanie, że propozycje opozycji nie dość często były przez zarząd akceptowane i przyjmowane do realizacji. Z kolei Marceli Klimanek przypomniał zaangażowanie w budowę obecnego szpitala śp. Gizeli Pawłowskiej. Podkreślił również, że w działania, których efektem był remont Zamku Piastowskiego zaangażowali się wszyscy ówcześni radni.

Na zakończenie radni powiatowi uczcili minutą ciszy zmarłego dziś Adama Fudalego, wieloletniego prezydenta i radnego Rybnika.

Wojtek Żołneczko

Ludzie:

Adam Fudali

Adam Fudali

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Wiceprezydent Raciborza

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Poseł na Sejm

Marceli Klimanek

Marceli Klimanek

Radny powiatu raciborskiego.

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski