Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Motoryzacyjny ekolog w natarciu: czy postępujesz fair wobec środowiska?

21.09.2018 12:43 | 1 komentarz | (s)

Odstawienie samochodu na nieco dalszy stało się modne, bo ekologia wciąż jest trendy. Z jednej strony ulegamy obowiązującym modom, z drugiej żyjemy bardziej świadomie, dlatego coraz częściej wybieramy dwa kółka i transport publiczny.

Motoryzacyjny ekolog w natarciu: czy postępujesz fair wobec środowiska?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybierając rower - z jednej strony oszczędzamy na paliwie, z drugiej poprawiamy samopoczucie, swoje zdrowia i dbamy o środowisko naturalne. Układ wydaje się więc idealny. Wiele osób, które zrezygnowały z auta na rzecz innych środków transportu bardzo często ma w swoim garażu pojazd, który zwyczajnie nie nadaje się do codziennego użytku. Nieoczekiwana stłuczka, awaria lub po po prostu stary samochód stały się idealnym pretekstem do zmiany środka transportu, a tym samym ochrony środowiska przed emisją szkodliwych zanieczyszczeń. Rower to alternatywa idealna, ale może najpierw pomyśl o... samochodzie, który przetrzymujesz w garażu

Dlaczego złomowanie aut jest ekologiczne?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na problem, jaki wynika z nielegalnie złomowanych aut. Kierowca kiedy już pozbędzie się cennych części podzespołów (co zazwyczaj jest pierwszym krokiem do pozornego recyklingu) pozostawia wrak na pastwę losu przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji. Legalne punkty, które zajmują się recyklingiem nieużywanego samochodu wykorzystują potencjał każdej części, z której wykonywane są nie tylko nowe auta, ale i szereg innych surowców.

Zatem nie tylko samochód, który porusza się w przestrzeni ma negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale i odciska swoje piętno, kiedy zupełnie bez sensu czeka na tak zwane „lepsze jutro” spokojnie w garażu. Pod wpływem warunków atmosferycznych i upływającego czasu samochód zaczyna pozbywać się płynów, które przedostają się do środowiska, a one mają istotny wpływ na jakość wód gruntowych i całego ekosystemu. To jedne z istotnych argumentów za wykonaniem stosownych kroków w celu utylizacji bezużytecznego już pojazdu.

Ponadto, odzyskane podczas złomowania aut surowce wykorzystywane są w procesie produkcji płytek ceramicznych, gum, uszczelek czy tworzywa sztucznego. Każda część przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń dla środowiska naturalnego, złóż dwutlenku węgla odkładanych w atmosferze i ograniczeniu zużycia energii i zasobów naturalnych.

Pamiętaj!

Oczywiście nie jest to regułą, a postawa wielu miłośników rowerowych przygód nie musi oznaczać składowania złomu w garażu, ale mimo wszystko zastanów się, czy jesteś w grupie świadomych ekologów, którzy dbają o planetę w 100%, czy może jednak Twoje zachowanie (nawet w nieświadomy sposób) nie przyczynia się do degradacji otaczającego nas środowiska. Niestety wciąż wiele osób nie dostrzega, że małe, codzienne kroki przeciętnego Kowalskiego wpływają na zachowanie innych osób, naszych sąsiadów i znajomych. Dlatego więc może czas zacząć właśnie od siebie?

Materiał zewnętrzny