Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

Czy dzieci w Owsiszczach tracą na pomysłach dla seniorów?

21.09.2018 18:30 | 0 komentarzy | mad

W tym roku 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Dzieci z przedszkola w Owsiszczach nie zaczęły edukacji w tym samym miejscu co zawsze, a piętro wyżej. Zajęły pomieszczenia po podstawówce (w salach dawniej uczyły się dzieci z klas 1–3). W pomieszczeniach po przedszkolakach powstaje natomiast klub seniora. Nie brakuje jednak kontrowersji wokół sprawy.

Czy dzieci w Owsiszczach tracą na pomysłach dla seniorów?
Po lewej zdjęcie opublikowane na profilu John Jackowski. Po prawej odpowiedź urzędników na opisywany problem (taki stan zastaliśmy podczas wizyty w przedszkolu).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O kwestii przeniesienia przedszkola poinformowała nas czytelniczka. W korespondencji do redakcji zauważyła, że nie wszystkim ten pomysł się spodobał. O zmianach rodzice dowiedzieli się w czerwcu na spotkaniu z wójtem Grzegorzem Utrackim i dyrektor Darią Wieczorek z Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. – Rodzice byli przeciwni, argumentowali na różne sposoby, aby klubu seniora nie robić, bo wówczas dzieci będą musiały schodzić na parter do toalety (wc w budynku znajduje się tylko na parterze – red.) – relacjonuje czytelniczka. – Rodzice zaproponowali, by zamiast klubu seniora zrobić żłobek, to wójt i pani Daria (dyrektor Wieczorek – red.) jednym głosem odpowiedzieli, że nie ma chętnych – zauważa.

Dzieci wnoszą brud

Szkopuł tkwi w trwającym remoncie. – U góry dzieciaki mają piękne wyremontowane sale, a na dole nadal trwa remont. Ekipa remontowa rozpoczyna pracę jak już wszystkie dzieci są w przedszkolu i pracują w porze funkcjonowania placówki. Dlatego kurz i brud, który jest jednym z elementów remontu, unosi się do góry, a jak się nie unosi, to dzieciaki idąc na parter za potrzebą, siłą rzeczy wnoszą ten brud i kurz na piętro kiedy wracają do swoich sal. Brak jest też nisko umieszczonej poręczy, by dzieci mogły bezpiecznie zejść na parter – czytamy w dalszej części korespondencji. Czytelniczka zauważa też, że „gdyby ekipa remontowa pracowała po zakończeniu przedszkola, czyli po godzinie 14.00 (przedszkole jest do 14.00 czynne – red.) to dzieci brudu i kurzu na piętro by nie wnosiły”.

Na Facebooku „normalnie szok”

Sprawie wydźwięku nadał post umieszczony na facebookowym profilu osoby John Jackowski (nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że konto prowadzone jest anonimowo przez mieszkańca gminy Krzyżanowice). Opublikowano tam zdjęcia wraz z krótkim komentarzem o następującej treści (pisownia oryginalna): „Dotarł do mnie głos rodziców z Owsiszcze: „Przedszkole w Owsiszczach tonie w kurzu. Brak poręczy dla dzieci by bezpiecznie mogły zejść do toalety. Na dole trwa remont a na górze są dzieci. Siedzą w kurzu; kurz z dołu wnoszą do sali. Normalnie szok. Brud brud i jeszcze raz brud!”. Zauważyłem ostatnio zwiększoną aktywność Grzegorza Utrackiego w oddawaniu różnych obiektów w Gmina Krzyżanowice. Jakoś tym się nie chwali. Ciekawe co SANEPID na takie warunki by powiedział?”

Nielegalne fotki

Po otrzymaniu zgłoszenia próbowaliśmy skontaktować się z dyrektorką placówki w Owsiszczach, ale ta nie chciała rozmawiać bez konsultacji z szefową GZOKSiT, (instytucja, która nadzoruje oświatę w gminie). Umówiliśmy się zatem na spotkanie z wójtem Utrackim. Obecna była również Daria Wieczorek. – W związku z tym, że przedszkole funkcjonowało na parterze, podjęliśmy decyzję żeby wyremontować pomieszczenia po klasach szkolnych na piętrze i tam przenieść dzieci, a na parterze otworzymy Klub Senior – tłumaczy wójt. Zauważa, że w pomieszczeniach z których korzystają dzieci nie odbywa się remont, odniósł się również do zdjęć, które trafiły do internetu, podkreśla, że zostały wykonane w miejscu, gdzie osoby postronne nie mają dostępu. – Remont związany jest z jedną częścią toalet, które będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i dorosłych. Prace tam trwają, ale są odizolowane, oddzielone drzwiami i osoby postronne nie powinny tam wchodzić. Ktoś otworzył drzwi i nielegalnie zrobił zdjęcia – zauważa szef gminy. Remont trwa też w drugim miejscu, w sali na parterze. – Tam wszystkie prace budowlane są zakończone, trwa wykończeniówka – podkreśla. Dowiedzieliśmy się również, że w planach było zakończenie remontu do końca sierpnia, jednak ze względu na nieprzewidziane wcześniej sytuacje w trakcie prac, nieco się przedłużył. – Nie odbywają się też żadne głośne prace, które przeszkadzają w trakcie prowadzenia zajęć – mówi G. Utracki. Odpiera argumenty dotyczące problemu z korzystaniem przez dzieci z toalet. – Dziecko musi zejść, ale zawsze z pomocą nauczyciela, po to zatrudniamy pomoc na cały okres pobytu dzieci w przedszkolu – słyszymy. Przekazano nam również informację, że gmina rozpatrywała opcję stworzenia toalet na piętrze, jednak ustalono, że nie ma takiej możliwości.

Gmina chce żłobka

Głowa gminy odniosła się do kwestii stworzenia w placówce żłobka. – W Owsiszczach nie jest to uzasadnione, jednak przygotowywane jest podejście do stworzenia takiej placówki w gminie – usłyszeliśmy od wójta Utrackiego. W trakcie rozmowy podpytaliśmy też o sam Klub Seniora. – Mamy bardzo aktywnych seniorów, skupionych w trzech kołach w Chałupkach, Krzyżanowicach i Tworkowie. Klub Senior ma dać miejsce, gdzie seniorzy mogą spotkać się, pogadać, a nawet ugotować coś – tłumaczy wójt Utracki. Dodatkowo na potrzeby seniorów i przedszkolaków zostanie udostępniona salka gimnastyczna.

Dawid Machecki

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.