Niedziela, 5 kwietnia 2020

imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

RSS

PILNE

Racibórz na mapie Europejskich Dni Dziedzictwa

17.09.2018 15:38 | 1 komentarz | d

O przyczynach wybuchu I wojny światowej, wizycie Piłsudskiego na Dębiczu i ważnej roli Nowin Raciborskich opowiadał w piątkowe popołudnie w raciborskiej bibliotece Grzegorz Wawoczny. Spotkanie zatytułowane „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości” odbyło się w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jaka była droga Raciborza do niepodległości? Jakie wydarzenia na ziemi raciborskiej poprzedziły odzyskanie niepodległości? I jak Racibórz świętował w 1918? W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - wielkiego święta zabytków i tradycji regionu, raciborska biblioteka zaprosiła czytelników na wykład pn. „Racibórz w dobie odzyskania niepodległości”.

Wykład wygłosił Grzegorz Wawoczny - w latach 1998 – 2008 redaktor naczelny Nowin Raciborskich, założyciel i obecnie redaktor naczelny tygodnika Nasz Racibórz, autor książek: „Tajemnice ziemi raciborskiej”, „Sekrety Cystersów. Opactwo w Rudach” czy „Zabytki powiatu raciborskiego”. Głos zabrał także dr Piotr Sput – na co dzień nauczyciel Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, który skoncentrował się na okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Racibórz po plebiscycie w 1921 roku został w państwie niemieckim. Na dowód złożoności tematu dr Sput przytoczył m.in. historie matek uczących swoje dzieci języka polskiego, pomimo tego, że ich ojcowie byli Niemcami.

- Zainteresowanych tematem odsyłamy do lektury archiwalnych numerów Nowin Raciborskich z lat 1889-1920, które w cyfrowej formie można znaleźć na stronie internetowej naszej biblioteki: https://www.biblrac.pl/pl/site/nowiny.html - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu. 

Ludzie:

Małgorzata  Szczygielska

Małgorzata Szczygielska

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.