Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Kultura

Epidemia koronawirusa:

Pół tysiąca filmów w 10 lat. Jubileusz Klubu Konesera w kinie „Bałtyk”

17.09.2018 18:30 | 1 komentarz | red

Ile można obejrzeć filmów przez 10 lat? Odpowiedzi będzie wiele, ale najczęściej się powtarzającą będzie: DUŻO, a o wymienienie tytułów większości z nich nie będzie łatwo. A ile można w ciągu dekady obejrzeć filmów w Klubie Konesera, który znajduje się w ofercie raciborskiego kina „Bałtyk”? 300, 400, 500? Tak! 500! Tyle filmów na bałtykowym ekranie pojawiło się przez 10 lat w ramach Klubu Konesera.

Pół tysiąca filmów w 10 lat. Jubileusz Klubu Konesera w kinie „Bałtyk”
Bartosz Kozina jest kinooperatorem w Bałtyku. "Puszczał" setki filmów w Klubie Konesera.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podróż czerwonego balonika i inne historie

Nie zawsze jednak jest kolorowo. Jak w wielu miejscach, tak i tu zdarzają się niecodzienne sytuacje (np. film, który mimo dobrych ocen, w Raciborzu nie wypalił). – Do końca życia będę pamiętał „Podróż czerwonego balonika” w reżyserii Hsiao-hsien Hou z Juliette Binoche w roli głównej. To jest przykład filmu, który miał bardzo dobre recenzje, a mimo to w połowie filmu na sali pozostała tylko połowa widzów, którzy napisy końcowe nagrodzili… oklaskami. Ze szczęścia, że to już się skończyło – wspomina kierownik Haas.

Zdarzają się też problemy sprzętowe. Postęp w technice mimo wielu aspektów dodatnich, ma też swoje strony ujemne. Do nich należy m. in. zablokowanie się filmu w czasie projekcji czy uszkodzenie kopii. Są to jednak czynniki, na które operator nie ma wielkiego wpływu. To rzeczy, których człowiek na miejscu zwyczajnie nie przeskoczy.

Karnety bardzo pożądane

Klub Konesera miał z reguły stałą widownię. Liczba sprzedawanych karnetów wahała się od 170 do 200. Sytuacja zaczęła ulegać zmianie w przeciągu ostatnich trzech lat, gdy po zakup karnetu zaczęły ustawiać się gigantyczne kolejki. Wiązało się to nie tylko z ciekawymi tytułami, jakie proponowano widzom, ale również z informacji, jakie przekazywali swoim znajomymi dotychczasowi klubowicze. Najwyższą liczbę sprzedanych karnetów odnotowano w drugim kwartale 2017 r., kiedy to w obawie przed brakiem miejsc wprowadzony został limit 300 karnetów (na 343 miejsca, które wówczas były na sali). – Chodziło o to, by dać możliwość obejrzenia filmu osobom, którym zależy akurat na danym tytule, a karnetu kupować nie chcą – mówi K. Haas.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że wszystkie tytuły, które pojawiły się w Klubie Konesera – na prośbę widzów – zostały zarchiwizowane. Ponad 500 tytułów filmowych zostało zamieszczonych na internetowej stronie kina. Lista jest systematycznie uzupełniana. Można ją zobaczyć w zakładce „Klub Konesera / Archiwum”.

Bartosz Kozina


REPERTUAR KLUBU KONESERA

Wrzesień: 18.09 „Jesień we Francji” - obyczajowy (prod. Francja; czas: 1 godz. 40 min), 25.09 „Whitney” - muzyczny - biograficzny (prod. USA, Wielka Brytania; czas: 2 godz.)

Październik: 2.10 „Ella i John” - obyczajowy (prod. Francja, Włochy; czas: 1 godz. 52 min), 9.10 „Isabelle i mężczyźni” - komedia romantyczna (prod. Francja; czas: 1 godz. 34 min), 16.10 „Uczciwy człowiek” - dramat (prod. Iran; czas: 1 godz. 57 min), 23.10 „Tully” - komedia (prod. USA; czas: 1 godz. 34 min), 30.10 „McQueen” - dokumentalny (prod. Wielka Brytania; czas: 1 godz. 51 min)

Karnety zniżkowe obowiązują do końca roku. Seanse klubu odbywać się będą także w listopadzie i grudniu.