Poniedziałek, 18 lutego 2019

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Przegląd techniczny wyciągarki samochodowej – smarowanie i konserwacja stalowej liny.

16.09.2018 17:40 | 0 komentarzy | (s)

Gdy kupujemy wyciągarkę samochodową, interesuje nas sposób działania i jej parametry techniczne. Nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób należy ją konserwować. Tymczasem jest to niezwykle ważne, gdyż wpływa nie tylko na żywotność urządzenia, ale i bezpieczeństwo użytkownika.

Przegląd techniczny wyciągarki samochodowej – smarowanie i konserwacja stalowej liny.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kupujemy wyciągarkę

Kupujemy wyciągarkę samochodową – jakie kryteria powinna spełniać? Zacząć należy przede wszystkim od ustalenia przeznaczenia sprzętu. Do niego dostosowujemy potrzebną nam moc urządzenia. Do wyboru mamy wyciągarki ręczne i elektryczne, które mają niewielką moc, ale za to są łatwe w obsłudze. Gdy potrzebujemy urządzenia o dużej mocy, sprawdzą się modele mechaniczne i hydrauliczne. Ich dodatkową zaletą jest wodoodporność. Nie mniej ważny jest wybór liny. Stalowe są ciężkie, ale jednocześnie mocne i wytrzymałe. Syntetyczne nie ważą dużo lecz ich trwałość jest znacznie mniejsza. Na uwagę zasługuje też pobór prądu, waga, długość liny. Maksymalny uciąg urządzenia powinien być 1,5 razy większy od całkowitej masy pojazdu, do którego będzie wykorzystana.

Konserwacja okresowa

Wyciągarka zaraz po zakupie nie wymaga konserwacji, gdyż jest przygotowana fabrycznie do pracy. Przed użyciem należy sprawdzić jedynie, czy lina nie jest uszkodzona. Po pierwszym rozwinięciu lina nie podlega już gwarancji. Po 10 godzinach pracy nowej wyciągarki należy przesmarować jej przekładnię. Nie wolno o tym zapominać i należy to zrobić najpóźniej po 3 miesiącach od ostatniego użycia. Częstotliwość i sposób użytkowania wpływają na to, jak często należy wyciągarkę poddawać przeglądowi technicznemu i konserwacji. Okresowo należy zadbać o czystość wszystkich elementów urządzenia, rozebrać je, wyczyścić, wymienić zużyte elementy i smar. Konieczna jest także okresowa konserwacja liny olejem penetrującym. Kontrolujemy również szczotki i łożyska i wymieniamy zużyte elementy hamulca oraz smarujemy je. Sprawdzamy ponadto styki elektryczne i konserwujemy linę. Kontrolą obejmujemy też uzębienie bębna wyciągarki. Nawet, jeżeli nie korzystamy z urządzenia dłuższy czas, to przynajmniej raz w miesiącu należy kilkukrotnie rozwinąć i zwinąć linę za pomocą silnika. Dzięki temu zachowa ona swoje parametry.

Jak dbać o wyciągarkę samochodową?

Używając wyciągarkę, należy na bieżąco dbać o jej stan techniczny. Osuszamy mokre urządzenie i sterownik, czyścimy, konserwujemy. Wszystkie elementy powinny być wyczyszczone. Po użyciu w trudnych warunkach, jak np. błoto, sprawdzamy stan techniczny. Nie naprawiamy sami uszkodzonej liny i nie korzystamy z niej. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia urządzenia i stanowić zagrożenie życia użytkownika lub osób znajdujących się w pobliżu. W przypadku problemów ze sprzętem należy skontaktować się z serwisem. Autoryzowane elementy urządzenia, gwarantujące bezpieczeństwo i prawidłowe działanie, znajdziemy w części zamienne do wyciągarek - dragonwinch.com. Raz na jakiś czas wskazane jest, by przegląd zrobiła osoba odpowiednio wykwalifikowana – zwłaszcza po używaniu wyciągarki w ekstremalnych warunkach i podejrzeniu, że w silniku, przekładni lub hamulcu doszło do zatrzymania wody. Prawidłowo wykonany przegląd i konserwacja zapewnią długą i bezawaryjną pracę wyciągarki.

Materiał zewnętrzny