środa, 8 lipca 2020

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Sylwetki nowych kapłanów. ks. Jan Szywalski przedstawia

09.09.2018 07:00 | 0 komentarzy | d

W Kościele katolickim nie ma pełnej demokracji. To np. nie parafianie wybierają swego duszpasterza, ale posyła go biskup. On wypisuje dekret, a wybrany ksiądz pakuje swe rzeczy i idzie tam, gdzie wola biskupa go przeznacza. Złożył kiedyś przy święceniach swoje losy w ręce biskupa i zapytany „Czy przyrzekasz mi i moim następcom posłuszeństwo?”, odpowiedział; „Przyrzekam” ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Sylwetki nowych kapłanów. ks. Jan Szywalski przedstawia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowi księża wikarzy

Ks. Markus Bengsz jest nowym wikarym w kościele farnym Wniebowzięcia NMP w Raciborzu po ks. Zygmuncie Naglu, który został przeniesiony do Głubczyc.

Ks. Markus jest tegorocznym neoprezbiterem wyświęconym w Opolu 18 maja br.

Urodził się 28.09.1993 r. w Opolu. Na jego obrazku prymicyjnym widnieje napis: „Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie”, co jest także mottem jego pracy kapłańskiej.


Ks. Kamil Ponikowski przychodzi do parafii św. Mikołaja na Starą Wieś na miejsce ks. Jana Golby, mianowanego proboszczem w Kazimierzu.

Ks. Kamil urodził się Strzelcach Opolskich 12.09.1987 r. Wyświęcony został na kapłana w 2013 r. w Opolu. Był już wikarym w Ozimku, a ostatnio w Dobrodzieniu.

Odbył kiedyś praktykę duszpasterską dla niepełnosprawnych i oni leżą mu szczególnie na sercu. Uważa, że ksiądz powinien wychodzić do ludzi, zarówno wierzących jak i niewierzących. Chciałby wyrobić u ludzi znajomość i umiłowanie liturgii jako pierwszego doświadczenia Boga.


O. Innocenty Marek Rusecki obejmuje stanowisko wikarego w parafii św. Jana Chrzciciela na Ostrogu po ks. Mariuszu Gawłowskim, który przeszedł jako kapelan do Ordynariatu Wojska Polskiego.

O. Rusecki urodził się 30.01.1967 r. w Rudzie Śląskiej. W 1987 r. wstąpił do zakonu franciszkanów – bernardynów. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie w 1994 r.

Przez długie lata był dyrektorem Katolickiego LO i Gimnazjum OO. Bernardynów w Łodzi. Jest doktorem historii i napisał szereg ksiąg z tej dziedziny. Obecnie przygotowuje się do habilitacji.


Ks. Piotr Mandala jest nowym wikarym w Pietrowicach W. Jest neoprezbiterem, wyświęconym w tym roku w Opolu.

Pochodzi ze Zdzieszowic, urodzony 3.09.1992 r. Tam ukończył technikum i wstąpił do seminarium. Na swoim obrazku ma wymagające słowa Pana Jezusa: „Kto chce iść za Mną, niech zaprze się samego siebie i niech weźmie krzyż swój na siebie i niech Mnie naśladuje”. Chciałby być otwartym dla ludzi, szczególnie dla młodzieży, by prowadzić ich do Chrystusa.

Jego poprzednik, ks. Dominik Paterak, idzie do Opola, do parafii. bł. Czesława.


Ks. Amadeusz Pełka, neoprezbiter diecezji gliwickiej, wyświęcony 19.05.2018 r., jest nowym wikarym w Rudach Raciborskich.

Uważa, że, choć może towarzyszyć kapłanowi lęk przed zasiadaniem do konfesjonału, czy przed spotkaniem z człowiekiem w kancelarii, to wszędzie towarzyszy mu Chrystus, a Duch Święty podpowie najlepsze rozwiązanie sytuacji.

Ks. Pełka zastępuje ks. Marcina Kutka, który został przeniesiony do Pyskowic, do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


Ks. Krzysztof Goc jest nowym wikariuszem w parafii św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej. Urodził się 29.09.1974 r. w Bytomiu. Sakrament kapłaństwa przyjął 10.06.2000 r. w Gliwicach. Pełnił posługę kapłańską w wielu parafiach Diecezji Gliwickiej i w Diecezji św. Józefa w Irkucku, ostatnio był wikarym w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kaletach Miotku. Przychodzi na miejsce ks. Wojciecha Ciska.