środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

W dwóch światach. 25 niemieckich historii...

08.09.2018 09:55 | 0 komentarzy | d

Mniejszości niemieckie zaprezentują swoją historię, kulturę i tradycję. Na Zamku Piastowski w Raciborzu zobaczymy wystawę przedstawiającą genezę i tradycje, a także aktualną działalność 25 mniejszości niemieckich funkcjonujących w Europie Środkowej i Wschodniej oraz krajach byłego ZSRR.

W dwóch światach. 25 niemieckich historii...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
wrzesień
25 wtorek

W dwóch światach. 25 niemieckich historii...

Start 25.09.2018 o godz. 17:00 wstęp wolny

Ekspozycja umożliwia wgląd w szeroko rozumianą tematykę kultury mniejszości niemieckich, prezentując kwestie tożsamościowe, pielęgnowania języka, tradycji i obyczajów. Ponadto wystawa obrazuje dziedziny związane z edukacją, sztuką, z życiem religijnym, młodzieżą oraz mediami, przedstawia podejmowane projekty kulturalne, jak również procesów politycznych i społeczno-demograficznych toczących się w poszczególnych krajach i mających wpływ na działalność poszczególnych grup. Tablice tematyczne w języku niemieckim, wyposażone są w różne elementy, takie jak stacje audio i wideo, książki tematyczne, kolaże zdjęć, teksty objaśniające, a także w kilka wysp tematycznych.

- Na wernisaż wystawy zapraszamy we wtorek 25 września do domu książęcego na Zamek Piastowski w Raciborzu. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny - zachęca Grzegorz Nowak z Punktu Informacji Turystycznej. Wystawa przygotowywana została przez Grupę Roboczą Mniejszości Niemieckich, pt. "W dwóch światach. 25 niemieckich historii. Prezentacja mniejszości niemieckich".


Wystawa prezentowana jest od 2017 do 2020 roku w wielu krajach Europy. Dotychczas obecna była już w Ambasadzie Węgier w Berlinie, Niemieckim Muzeum Północnego Szlezwiku w Sonderborg (Dania), Siedzibie Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Dreźnie, Siedzibie Demokratycznego Forum Niemców w Sibiu (Rumunia), a także w Muzeum Miejskim w Kežmarok (Słowenia). Następnie wystawa przeniesie się z Polski bezpośrednio na Litwę, a następnie na Łotwę. Wszelkie pytania związane z wystawą należy kierować do siedziby Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ul. Krupnicza 15, 45-013 Opole, tel.: 77 453 85 07).

Źródło: Zamek Piastowski, opr. (d).